19 października 2014

Kristen: The Secret Map (Endless Happiness, 2014)


Kristen odkrywa swoją sekretną mapę. Nie wszystkie ścieżki prowadzą do celu, niektóre mogą cię wyprowadzić w pole. Odważysz się jej użyć w czasach wszechobecnego GPS-u?

W pierwszej połowie tego roku Michał Biela wydał swoją solową płytę, która delikatnie mówiąc nie wnosiła wiele do historii muzyki, mogła nawet pod paroma względami rozczarować. Na szczęście w drugiej połowie 2014 Biela wrócił ze swoim zespołem, wydając tym razem album znaczący i słusznie zauważony przez większość serwisów muzycznych. Płyta, jak przystało na sekretną mapę, ma tylko pięć ścieżek i każda z nich prowadzi w zupełnie innym kierunku.

Rozpoczyna ją Upward Beyond the Onstreaming, It Mooned, ponad dziewięć minut tajemniczego ambientu, z melancholią na pierwszym planie i zgrzytaniem w tle. To ścieżka przez opuszczone krainy, zniszczone nagłym kataklizmem lub wojną. 2 A.M. przywołuje na myśl te najbardziej stylowe odjazdy Marka E. Smitha z The Fall. Brakuje mi takiej muzyki w wydaniu polskich zespołów – takiego przytłumionego alkoholową fazą, egzystencjalnego post punka. Jeśli Kristen kiedykolwiek jeszcze pójdą tą ścieżką, pełną pokus i niebezpieczeństw zepsutej dzielnicy portowego miasta, chętnie udam się za nimi, chowając do kieszeni obrączkę z żółtego metalu.

Music Will Soothe Me to dość nietypowa w wydaniu Kristen piosenka. Rzecz rytmiczna, chwytliwa, ocierająca się o przebój. Ścieżka zmienia się w autostradę, którą mkniemy wzdłuż wybrzeża - przesterowane gitary hałasują jak V12-tka pod długą maską tylnonapędowego potwora. The Secret Map zabiera nas w dolinę rozświetloną promieniami słońca, zielenią traw i kolorami kwiatów. Tak słodka piosenka (choć nie przesłodzona, baczcie na dysonanse i podskórny niepokój, potęgowany przez mało radosny tekst) może być tylko dziełem przypadku lub nagłego napadu geniuszu. Endless Happiness to z kolei długa podróż przez kraj posępny, najeżony wąwozami, skałami i bagniskami. Unoszące się nad nimi wyziewy trujących roślin wywołują u podróżnika niepokojące wizje i stan hipnotycznego transu, który może się źle skończyć, jeśli choć na krok zboczy z niewyraźnej ścieżynki.

Nitki wyrysowane na mapie nie spotykają się we wspólnym punkcie. Która z nich prowadzi do zakopanego skarbu? Zespół nie daje jasnych wskazówek. Musicie zaryzykować i poszukać go na własną rękę. [m]Strona zespołu: https://www.facebook.com/kristenband

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni