25 stycznia 2016

Pepe & Vincent Present: Night In Wreslau (wyd. własne, 2015)


Wrocławski duet (obecnie kwartet w składzie live) wznosi garażowego bluesa na wyżyny w perfekcyjnie eklektycznym materiale na przebój... który pewnie nigdy przebojem się nie stanie.

O zespole usłyszałem po raz pierwszy gdzieś w połowie ubiegłego roku, kiedy zaprezentował singla Beware. Czekałem na coś więcej aż całkiem zapomniałem o jego istnieniu. Na szczęście koledzy z Tegoslucham.pl trzymali rękę na pulsie. Dobrze monitorować konkurencję, w przeciwnym razie straciłbym kawał świetnej muzyki.

Night In Wreslau zaczyna się jako się rzekło – garażem. Albo licealną potańcówką ze wzmacniaczami odnalezionymi na strychu wśród pamiątek po Dzieciach Kwiatach. Potem następuje wolta. Thriller z miażdżącymi zwrotkami i zblazowanym wokalem dewastuje moje wyobrażenie o polskich amatorach inspirujących się The Black Keys od El Camino począwszy (bo o istnieniu wcześniejszych płyt nie mają pojęcia). Ależ to ma power! Z kolei Hate You Girl ma klimat potańcówki, w którą wdziera się brutalna ściana gitarowych przesterów i świdrującego klawisza. Pepe&Vincent, a dokładniej Piotr Pluta i Jędrzej Matysiak, żonglują nastrojami i stylami jak rasowy magik, mający w zanadrzu sztuczki z królikiem i znikającą biżuterią, i przecinaną na trzy części asystentką.

Cała reszta albumu to już totalna jazda bez trzymanki. Beware krzesze upiornego twista, A.B.C. tapla się w garażowym smarze przesterów i brudu, Flangy zachwyca salonowym brzmieniem, którego nie powstydziłby się Beck czy zespoły epoki french touch. Jupiter Chaser pokazuje jak należy miksować bluesowo-rockowe motywy z elektroniką i beachboysowym popem, by nie wyjść na zgreda. No i wisienka na torcie: Pétioles de tussilage, tak wykwintne za sprawą francuskiej gadaniny i efektownego, zamaszystego aranżu, tak dalekiego od baniek z przechodzonym olejem silnikowym.

Pepe&Vincent? Kto o nich słyszał? A jednak stworzyli piosenki we własnym stylu, z fantazją i niepohamowaniem, jakich ze świecą szukać na naszym nieco wąsko ukierunkowanym alternatywnym ryneczku. [m]Strona zespołu: https://www.facebook.com/pepevincentpresent

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni