15 listopada 2016

This Cold: Hollow (Mirrorphobic Productions, 2016)


Wychodzenie z gotycko-zimnofalowych ram.

Legnico-żarski zespół generalnie pozostaje w stylistyce znanej ze świetnej EP-ki A Deeper Grey, czyli solidnego gitarowego wygrzewu z gotyckim pogłosem i teatralną manierą wokalną Agaty Pawłowicz. Choć piosenka wybrana na singiel zdaje się temu całkowicie przeczyć… Do You Know? to przecież ballada utrzymana w gawędziarskim stylu, pozbawiona całkowicie zimnofalowego sznytu. To nie jedyny przykład odstępstwa od wizerunku zespołu, wykreowanego w początkowej fazie działalności. Również tytułowe Hollow udowadnia, że This Cold nie chce być już tylko „cold”, interesują go bardziej przestrzenne konstrukty, lubi wpuścić do swoich piosenek więcej powietrza i oddechu od dusznej, zautomatyzowanej maniery większości tych mocniejszych, rytmicznych kawałków.

Warto wspomnieć, że płyta zawiera trzy nagrania znane z A Deeper Grey, oczywiście w nowych, dostosowanych do aktualnego brzmienia wersjach: melodramatyczne Liquid z potężnymi tąpnięciami basu (co przestaje być już znakiem rozpoznawczym zespołu), Universe, pocięte agresywnymi gitarami, ze złowieszczym, mocnym wokalem Agaty Pawłowicz, oraz Torn Apart, wciąż kojarzące się ze stylem zespołów pokroju Joy Division, ale w bardziej gotyckiej odmianie. Z nowych kompozycji wyróżnia się potężne Jolene z mocarnym refrenem i kapitalną klaustrofobiczną atmosferą, nasycone syntezatorowymi plamami I Need You, ciągnięte przez bardzo charakterystyczny motyw gitary Friends, wreszcie wypełniony niebanalnymi zagrywkami gitarzystów Blind Man’s Dream.

Poprawił się wokal Agaty - wyciąga wyższe tony, śpiewa w bardziej uporządkowany sposób, słychać ciągotki w kierunku budowania coraz bardziej monumentalnych wokaliz. Sam zespół dopracował brzmienie, podrasował „przebojowość” swoich piosenek, tak że stały się atrakcyjne również dla słuchaczy spoza kręgu uczestników festiwalu na zamku w Bolkowie.
 
Fajna płyta, choć trochę rozczarowuje liczba premierowych piosenek. [m]Strona zespołu: https://www.facebook.com/thiscoldband

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni