22 lipca 2009

Trzej debiutanci na Offa wybrani

Znamy już wyniki głosowania na 3 ostatnich wykonawców, którzy zagrają na tegorocznym Off Festivalu. Najwięcej głosów zdobyli:

1. Janek Samołyk


2. Maria Celeste


3. White Rabbit's Trip


Czy to dobry wybór? Jeśli pan Janek wystąpi solo, zaśniemy na stojąco, jeśli z zespołem - może być fajnie. Maria Celeste - niewiele mi mówi ta nazwa. Może będzie przyjemna niespodzianka? White Rabbit's Trip - no wreszcie jacyś moi faworyci! Szykuję się na pół godziny porządnej, zakręconej rockowej jazdy.

Szkoda, że znowu nie udało się Organizmowi. BTW nie rozumiem, co robi zespół, który nagrał zajebistą, jedną z najlepszych płyt ub.r., w gronie totalnych debiutantów (z wyjątkiem Pornohagen i Dr Zoydbergha - ale te są o klasę słabsze)? Ta kapela powinna zostać zaproszona na festiwal na takich samych zasadach, jak chociażby Renton rok temu, czy Sensorry w tej edycji. No cóż, może następnym razem.[m]

9 komentarzy:

 1. off to nie open er. akustyczne klimaty sie tam nadaja, a publicznosc nie oczekuje jedynia umpa umpa i hiciorow

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że trzeba sprawę nieco rozjaśnić. Jeśli ktoś nie ma problemów z prostą matemą, to łatwo obliczy, że w konkursie oddano dokładnie 3745 głosów. Śledząc przebieg, w ostatnich 10 godzinach głosowania oddano 1000 głosów, więc nie trudno domyślić się, patrząc po procentowych wynikach w serwisie muzzo, że 4 pierwsze zespoły rzuciły się do głosowania w ostatnich chwilach konkursu i że raczej nie stali za tym fani.
  I tak na następujących debiutantów oddano tyle głosów:
  Janek Samołyk 800 głosów
  Maria Celeste 692 głosy
  White Rabbit's Trip 596 głosów.

  Ilości to spore a nikt trzeźwo myślący nie będzie kwestionował tego, że 200 głosów oddanych przez osoby postronne to chyba liczba maksymalna (zwłaszcza, że decydowały płatne smsy, a nagród było jak na lekarstwo). Każdy może sobie teraz obliczyć ile zapłacił każdy z tych artystów za to, żeby zagrać na offie. To nie jest atak na zespoły z mojej strony, skądże znowu. To atak na organizatorów takich akcji... co jak co, ale to naprawdę chore, że młode zespoły muszą płacić grube pieniądze za to, żeby móc wystąpić na jakiejś trzeciorzędnej scenie festiwalu o pewnie jakiejś chorej porze, przed garstką zainteresowanych. Przemysł się cofnął, odwrócił, bo zespół, żeby się pokazać musi po prostu za to zapłacić i to w branży, która uchodzi za alternatywną. Innego sposobu nie ma, bo nie wierzę, żeby któregokolwiek z tych artystów zaproszonoby w normalnym trybie za rok, gdyby nie "wywalczyli" tego w konkursie. Wystarczy spojrzeć na finałową 11 poprzedniej edycji offowego konkursu.
  Inicjatywa Rojka tworzącego festiwal jest świetna, ale niech nie stwarza się pozorów, że chce się promować młode kapele, bo tak naprawdę na tym festiwalu młodzież ma się w dupie, Stelmach rekomendując kapele na offensywną scenę wpuszcza tam Kumkę Olik nie wiadomo z jakiej paki, skoro alternatywny półświatek nie ma nawet ochoty z takich zespołów żartować.
  Tak niestety wygląda scena w Polsce, nawet w tym "wspaniałym" środowisku króluje kolesiostwo i protekcjonizm.
  To strasznie smutne, ale otwiera oczy, dlaczego polscy muzycy za granicą praktycznie nie istnieją.

  OdpowiedzUsuń
 3. No pomijając fakt że owe zespoły grają za darmochę, rozumiem że kasy na gwiazdy starcza ale kilkaset złotych dla debiutantów to już nie.To samo zresztą jest w Jarocinie czy innych festiwalach..

  OdpowiedzUsuń
 4. "wystąpić na jakiejś trzeciorzędnej scenie festiwalu o pewnie jakiejś chorej porze" - małe sprostowanie, te zespoły grają na normalnych scenach: głównej i leśnej. co do pory - ktoś musi przecież rozpocząć festiwal, trudno, żeby gwiazda zagraniczna grała o 13, prawda?

  co do metody głosowania - jestem przeciwny rozwiązaniom takim jak sms premium za głos, ale bądźmy szczerzy, głosowanie tradycyjne bezpłatne obarczone jest jeszcze większym ryzykiem oszustwa - bardzo łatwo jest oszukać system i głosować wielokrotnie, już to przerabialiśmy na blogu. żadna metoda uwzględniająca głosowanie nie jest w pełni sprawiedliwa i chyba musimy sie z tym pogodzić

  OdpowiedzUsuń
 5. ekhm, skąd informacja, że zespoły konkursowe będą grały na scenie leśnej i głównej? z tego co mi wiadomo będą grały na scenie miasta muzyki. i w sumie można ją nazwać trzeciorzędną sceną.

  OdpowiedzUsuń
 6. No dokładnie- scena to miasto muzyki, obsadzona na razie wyłącznie przez Monotonix, ponadto mają być Complainerzy i Gaba Kulka, chociaż z line upu na stronie festu wynika inaczej.
  Trzeba by to przesłać do włodarzy imprezy, chociaż wątpie, aby mieli przejrzeć na oczy.

  OdpowiedzUsuń
 7. jeszcze Von Zeit doszło. obsada niezła, szkoda tylko, że:
  a) nie ma tego w programie na stronie, czyli de facto nie ma się jak o tym dowiedzieć.
  b) nie wiadomo jak daleko będzie ta scena. odległość w takich sprawach potrafi być kluczowa.

  OdpowiedzUsuń
 8. rzeczywiście, biję się w piersi, nie doczytałem. w tym roku zmieniły się zasady i zespoły z konkursu zamiast na głównych scenach wystąpią na jakiejś nowej scenie, o której póki co nic nie wiadomo. przydałaby się jakaś informacja na stronie festiwalu, bo na razie nie wiadomo, kiedy się rozpoczną te koncerty (w poprzednich latach to konkursowe zespoły rozpoczynały każdy dzień festiwalu o godz. 12)

  OdpowiedzUsuń
 9. Szukalem informacji na necie o marii celeste - bylem przed chwila na ich koncercie na offie, i tak tu trafilem. Ogolnie scena miasta muzyki nie cieszyla sie zbyt wielka popularnoscia, ale koncert fajny, warto bylo i powinno byc wiecej miejsca dla mlodych tworcow, zwlaszcza na tym festiwalu

  OdpowiedzUsuń

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni