30 lipca 2012

Enchanted Hunters: Peoria (Antena Krzyku, 2012)


Idź do lasu. Weź głęboki oddech. Wycisz się.

Zanim zaczniemy słuchać, pochylmy się nad trzema słowami opisującymi debiutancki album Enchanted Hunters. Wskazówki? Tropy? Czy tylko intelektualna zabawa? Nazwa Enchanted Hunters nawiązuje przecież do słynnej powieści Lolita Vladimira Nabokova, mistrza anagramów, zaś Peoria to nazwa kilku miast w USA i indiańskiego plemienia. Jeśli do tego dodamy jedno skojarzenie, które dręczy mnie od samego początku (być może nietrafione, ale kto wie) - ścieżka dźwiękowa do serialu Robin Hood autorstwa Clannad (pamiętacie to Robin, Robin, the hooded man? Ciągle ciary) - uzyskamy jeden prosty wniosek: EH grają bardzo zachodnią muzykę. Coś, co można by określić mianem neofolku czy - bardziej opisowo - akustycznych piosenek inspirowanych zachodnim folkiem.

Peoria to płyta bez wątpienia inna od tego, co do tej pory powstawało w naszym kraju pod szyldem "folk". Mamy tu delikatne, zwiewne piosenki tańczących po łąkach wróżek i elfów. Opowieści pełne magii i natury snute rozmarzonymi głosami Małgorzaty Penkalli i Magdaleny Gajdzicy. Gitary akustyczne, flet, dzwoneczki. Miękko, ślicznie, niewinnie. Czasem pojawiają się elektroniczne wtręty serwowane przez realizatora albumu Michała Kupicza. Krytykowane, bałaganiarskie uderzenia we Frost, buczący bas w Holy Virgin czy gęste, pełne niuansów tło Lady Bug - moim zdaniem świetnie urozmaicają całość, która bez nich szybko stałaby się monotonna.

Płytę wypełniają przede wszystkim minimalistyczne ballady, w których główną rolę pełnią odrealniony nastrój i przepiękne harmonie wokalne. Jak tu się nie zakochać w Go On Don, Fountains, Pawn Shop czy Moebius Kite? Warto wspomnieć o cudownych partiach fletu, które zwiastują renesans tego zapomnianego (i często wyśmiewanego) instrumentu w muzyce popularnej - w Bohemian Queen są jak muśnięcia skrzydeł motyli, te z Pawn Shop przywołują bajkowy klimat wczesnych płyt King Crimson.

Jak dobrze, że są takie płyty. Uspokajające. Pozwalające zapomnieć na chwilę o troskach i zgiełku codzienności. Czerpcie prędko z tego źródła spokoju, zanim nie wyschnie. [m]
 

Strona zespołu: http://www.facebook.com/pages/Enchanted-Hunters/126935614007367

1 komentarz:

  1. Mi też Peoria bardzo przypadła do gustu. Moja recenzja - http://www.youtube.com/watch?v=61ebKQPN1Ko. Zapraszam ;)

    OdpowiedzUsuń

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni