23 stycznia 2008

FlyKKiller: Experiments In Violent Light (wyd. własne, 2007)

To właściwie nie jest płyta polska, raczej angielsko-polska, ale nie bądźmy drobiazgowi. Duet FlyKKiller tworzą Pati Yang i jej mąż Stephen Hilton. Ich nowy projekt w pewnym sensie łączy pomysły realizowane przez Pati Yang na płytach solowych oraz trudniejsze w odbiorze eksperymenty dźwiękowe jej męża.

Tytuł znakomicie oddaje zawartość płyty. Twarde, często bardzo nieprzyjazne, elektroniczne brzmienie, sporo syntezatorowego brudu i cyfrowego noise’u – na tym tle głos Pati wydaje się wyjątkowo czysty i chłodny. Polish femme fatale, jak określił ją jeden z recenzentów (patrz blog ireallylovemusic), nie stara się za wszelką cenę śpiewać ładnych melodii. Deklamuje, szepcze, krzyczy, rzadko śpiewa coś tak zjawiskowego jak refren Peroxide. Płytę rozpoczyna się od mocnego akcentu: Flykkiller z morderczą pętlą kontrabasu i drażniącymi elektronicznymi zgrzytami wkręca się w układ nerwowy z niewiarygodną siłą. Bezkompromisowe electro – zapowiadające muzykę, którą fani grzecznego popu muszą odrzucić. Tę bezkompromisowość podkreślają inne utwory: zgiełkliwy Fear, męczący bezdusznym rytmem Sell My Pulse, hipnotyczny instrumental Get All Pulled Out, ocierający się o techno Controlled Environment. Na szczęście te ciężkostrawne fragmenty przedziela kilka łatwiej przyswajalnych numerów, na czele z energetycznym, tanecznym Shine, wspomnianym Peroxide (przypomina się Jaszczurka, pierwsza płyta Pati), wreszcie kapitalnym, wypełnionym oldskulowymi zagrywkami syntezatorów B Murphy. W jednym utworze (Czy nie szkoda cię) Pati śpiewa po polsku, ale jakoś tak wstydliwie, nieśmiało, że naprawdę trudno zrozumieć tekst.

Experiments In Violent Light małżeństwo Hiltonów wydało w Wielkiej Brytanii własnym sumptem. Czy płyta ukaże się w Polsce? Jeśli fani Pati Yang, a przede wszystkim fani dobrego electro, będą się jej domagać, być może któraś z firm fonograficznych podejmie się wydania albumu i dystrybucji w naszym kraju. Warto.

Strona zespołu:
http://www.myspace.com/flykkiller

Dopisek: znalazłem informację, że płyta zostanie wydana w Polsce w lutym (jedno ze źródeł podaje datę 16, inne 29 lutego) - niestety nie udało mi się dowiedzieć, jaki wydawca za tym stoi. Musimy zatem poczekać na oficjalne info.

2 komentarze:

 1. oficjalne info - płyta zostanie wydana przez EMI music Polnad 29 lutego 2008.

  OdpowiedzUsuń
 2. wiecej informacji na naszych stronach:
  www.patiyang.w.pl
  www.flykkiller.w.pl

  oficjalna strona flykkillera - www.flykkiller.com za jakis czas zostanie otwarta :)

  OdpowiedzUsuń

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni