23 czerwca 2008

Obserwator: Kolorofon

Brakowało na naszej scenie formacji grającej w stylu The Rapture albo Supersystem, prawda? Przynajmniej mnie tak. Nie ma problemu, jest Kolorofon. Trio w składzie P (wokal, gitara, kompozycje, teksty), Po Prostu Piotrek (bas) i Bart Kamiński (perkusja) gra ze sobą dopiero od początku tego roku, a już ma na koncie kilka obiecujących piosenek i przygotowuje się do wydania płyty. Mogą zamieszać, jeśli płyta utrzyma poziom Zapałek czy Łobuza.

Padły już tytuły, zatem czas zapoznać się z trzema utworami udostępnionymi na majspejsie grupy. Zapałki to mój faworyt. Świetny numer utrzymany w stylistyce dance punka rodem z USA, czyli The Rapture albo !!! (Chk Chk Chk). Taneczny motyw, przebojowe partie gitary i syntezatora oraz psychodeliczny tekst (Poukładajmy razem zapałki/ Pogrążeni w orbity różnych pastylek/ Proszków od bólu głowy i witamin/ Podzielmy dokładnie ten stołu odcinek) sprawiają, że pierwsza część piosenki stanowi prawdziwą taneczną bombę. Potem mamy zaskakujące przełamanie, fragment niemal plemienny i końcówkę pogrążającą w transie. Duża niespodzianka! W podobnej stylistyce utrzymany jest Łobuz; może nieco bardziej w klimatach lat 80., więcej tu klawiszy, ale i fajnie wplecionej gitary. I znowu dłuższy fragment transowy na koniec. Na tle tych dwóch nagrań trzecie, Bomba atomowa, wypada zgoła odmiennie. Na początku dostajemy chropawy gitarowy riff, potem słodką melodię i zupełnie popowe rozwinięcie. Jest też trochę syntezatorowego „psucia” melodii i rytmu. W efekcie wyszło coś jak mieszanka laptopowej elektroniki z mysłowickim popem spod znaku Myslovitz czy Delons.

I tyle. Zespół rokuje dobrze. Tak się mówi w takich sytuacjach. Chłopaki mają pomysły, umieją je wykorzystać. Pozostaje tylko czekać na płytę. [m]

Strona zespołu:
http://www.myspace.com/kolorofon

3 komentarze:

 1. Abstrahując od muzyki: chłopaki są nieźle zakręceni na punkcie daty swojego powstania. Na swojej stronie last.fm podają na początek grupy datę styczeń 2008, choć na tej samej stronie info "member since" data jest 2006 rok. Ponadto grupa Kolorofon z piosenką "Przezroczysta" znalazła się na pierwszej części składanki Minimax pl. Data wydania to 6.12.2003.
  O proszę:
  http://minimax.info/debiuty/indexmpl1.htm
  http://minimax.info/debiuty/03.htm

  Rozumiem, zmiany składu... Ale żeby z każda roszadą personalną zmieniać datę powstanie grupy? A niby czemu wstydzić się przeszłości?

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiście chodziło mi o stronę myspace, zamiast last.fm :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mogę powiedzieć że ich początki sięgają 2001 albo nawet i wcześniej. Ich utwór Amelia pojawiał się często w Trójce szczególnie w MiniMAxie tak gdzieś w 2002 roku.

  Myślę że oni się wstydzą że tyle już istnieją i nadal są bez płyty. Bo ja dla mnie są bardzo przereklamowanym zespołem przez niezależne środowiska - Porcys, Pulp, Screenager... Takich zespołów jest więcej, które tak naprawdę swoje istnienie zawdzięcza grupie przyjaciół. Bo to oni hajpują ich w mediach i wpajają biednej młodzieży;]

  Bo prawda jest taka Kolorofon nie wiedzą co chcą grać i każda ich piosenka jest z innej bajki. I nie mają wcale potencjału.

  OdpowiedzUsuń

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni