2 września 2011

Dolary: Without Feelings EP (wyd. własne, 2011)


Trio z Poznania istnieje ledwie od lutego tego roku, a ma już na koncie pierwszą profesjonalną EP-kę. Ich przepis na muzykę? Melodia, rytm, taniec. Po prostu miękki pop.

Pamiętacie o Popo? Zespół, który zapowiadał się na lidera na polu przebojowego, ale wciąż z pewnymi artystycznymi ambicjami, tanecznego popu, zaginął gdzieś w otchłani niepamięci po przykrej przygodzie z debiutanckim longplejem. A że natura nie znosi pustki, pojawiają się Dolary, będące gdzieś pomiędzy melodyjnym indie rockiem Vermones a taneczną elektroniką spod znaku Kamp! Trzy piosenki zawarte na EP-ce raczej nikogo nie powalą na kolana, słychać w nich brak dojrzałości i zbytnią wiarę we własne, niewielkie jeszcze, zdolności kompozytorskie, ale mimo to dają nadzieję na rozwój i znacznie ciekawsze numery w przyszłości.

Go Away łączy melancholijną zagrywkę gitary z rytmicznym biciem stopy i łagodnym chłopięcym wokalem. Na pierwszy rzut ucha taneczny charakter piosenki wydaje się bardzo atrakcyjny, jednak każde kolejne przesłuchanie obnaża braki zespołu – przede wszystkim ten związany z rozbudową kompozycji. Shoot To Live to najlepsza na razie kompozycja w dorobku Dolarów (przy okazji, nazwa jest w dechę). Ciężki, dudniący w zwrotkach bas, wyrazisty syntezator i dobrze zaśpiewany, dynamiczny refren – jest dobrze, aż chce się przy tej muzyce potańczyć. Niestety, ostatni w zestawie Without jest ledwie szkicem, zaczątkiem utworu, któremu wyraźnie brakuje sensownego rozwinięcia i konsekwencji – niby jest dancepunkowo, ale bez mocy i odwagi w eksponowaniu klawiszowego motywu rodem z taniej dyskoteki.

Mimo wspomnianych mankamentów Without Feelings jakieś emocje wywołuje. Na uwagę zasługuje fakt, że tak młody stażem zespół pokusił się o próbę zdefiniowania własnego stylu i brzmienia. Pierwsze koty za płoty, z czasem powinno być już tylko łatwiej. [m]

Shoot to live by Dolary

Strona zespołu: http://www.facebook.com/dolary

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni