26 lutego 2013

Atlas Like: Atlas Like EP (wyd. własne, 2013)


Wszystko, czego oczekiwaliście po debiucie Kamp!, ale baliście się wyartykułować.

Słynne trio z Łodzi gros fanów wystrychnęło na dudka i na swoim pierwszym długogrającym albumie zaserwowało wysmakowany pop, ale niekoniecznie przeznaczony do beztroskiego tańca. Can't You Wait to zdecydowanie za mało, aby usatysfakcjonować ludzików rozkochanych w grooverach z wcześniejszych EP-ek i singli. Tym, którzy wciąż narzekają na brak ultraprzebojowości na Kamp! z pomocą przychodzi duet z Wrocławia – Atlas Like. Zresztą, słowo „przychodzi” jest zdecydowanie zbyt słabe, bardziej na miejscu byłoby: „wpada z impetem!”

Łodzianie osiodłali rumaki, które teraz Jakub Saniewski oraz Jarek Zagrodny ujeżdżają bez żadnych skrupułów. Wszystkie cztery kawałki na Atlas Like EP to stuprocentowe electropopowe hity. Wrocławianie zaopatrzyli się w stylowe syntezatory, wiedzą co potrafią zrobić z nogami umiejętnie podane partie basu, wymyślili obłędne chórki i wyćwiczyli nienaganny angielski akcent. Dorobili się nawet dęciaków (panom z Kamp! dojrzewanie do tego pomysłu zabrało parę lat). I przede wszystkim postawili na melodie. Takie, które natychmiast zaczepiają się w uchu i wywołują uśmiech aprobaty na twarzy. Dodatkowo dochodzą smaczki - miejscami słychać czerpanie inspiracji z Duran Duran i New Order. Niby nic, ale automatycznie sytuuje Atlas Like jako inteligentną konkurencję, a nie tylko epigonów żerujących na wypracowanej pozycji starszych kolegów.

Osiemnaście minut mija w mgnieniu oka. I chociaż nie sposób nie zasypywać chłopaków komplementami, to muszę pozwolić sobie na małą uwagę/ przemyślenie. Z takim potencjałem do pisania ładnych refrenów dość łatwo się zatracić i wpaść w ugór co Hurts się nazywa (tak, momentami słychać punkty wspólne z tym manchesterskim duetem). Daj im panie Boże taką popularność, ale znów wrócę do długograja Kamp! Tam łódzkie trio postawiło na wyrafinowanie, które sprawi, że za parę lat o płycie będzie mówiło się dobrze i polecało jako znak jakości kolejnym, dorastającym i chłonnym dźwięków młodym pokoleniom.

Czy podobną drogą pójdzie Atlas Like, czy postawi na czelabińskie meteoryty? Odpowiedź poznamy za parę lat. Teraz w ich stronę zostaną wystawione obiektywy przeróżnego kalibru. Oby wybrali te, które pokażą duet jako coś więcej niż gwiazdkę jednego sezonu. [avatar]


Strona zespołu: https://www.facebook.com/atlaslikemusic

1 komentarz:

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni