3 maja 2013

Przegląd singli: Ailo, Gooral & Jan Mędrala, Hello Mark, Hokei, Ocean Of Noise


Artyści nie próżnują i dostarczają nam ciągle świeżego towaru. Posłuchajcie i popatrzcie, co nowego pojawiło się na niezależnym rynku muzycznym. 

Ailo: Ciało O Ailo zaczęło się przebąkiwać w ubiegłym roku za sprawą opublikowanych w sieci singli Serce i Mów (ten pierwszy pojawił się na naszym ostatnim nielegalu sylwestrowym). Wokalistka zaprezentowała autorską odmianę nowoczesnego soulu i r’n’b w polskim wydaniu. Chwytliwe melodie, z lekka prowokujące teksty i czarna, ze słowiańskimi akcentami, foczkowatość stawia Ailo w grupie artystek pożądanych i wyczekiwanych. 

Ciało potwierdza gotowość wokalistki i autorki kompozycji do debiutu płytowego. Starannie wyprodukowana piosenka opiera się na miarowym rytmie i dość oszczędnie serwowanej manierze wokalnej. Z każdym kolejnym przesłuchaniem wciąga coraz bardziej. Ailo fajnie operuje metaforami, sprawiając, że banalny w sumie tekst ma w sobie szczyptę pieprzu i perwery.
 

Strona artystki: http://www.facebook.com/ailomusic


Gooral & Jan Mędrala: Dice Góralszczyzna przestała Gooralowi wystarczać? Nowy singiel, sygnowany również nazwiskiem jego współpracownika Jana Mędrali, to nowoczesne electro z angielskim tekstem, całkowicie pozbawione ludowych (i ludycznych) naleciałości. Kawałek dobrze buja i kompletnie nie kojarzy się z taniochą góralskich straganów, czego niestety nie uniknęła debiutancka płyta Goorala Ethno Elektro (choć było tam też sporo naprawdę udanych pomysłów). 

Czy to jednorazowy wyskok, czy trwała tendencja – przekonamy się zapewne niebawem.Strona artysty: http://www.gooral.net


Hello Mark: Never Ending Story Nie mieliśmy jeszcze okazji pisać o tym młodym poznańskim bandzie, choć ich domowe teledyski pojawiły się na WAFP Video, gdzie cieszyły się sporą oglądalnością. Teraz singlem Never Ending Story, któremu towarzyszy profesjonalny klip, chłopaki anonsują swoją debiutancką płytę. 

Zapowiada się bardzo smacznie, bo już ta jedna piosenka zdradza spory potencjał zespołu. Jest popowo, ale na swój sposób wyszukanie. Słychać pracę nad kompozycją, brzmieniem, detalami. Melodie znajdą uznanie nawet u bardziej wyrobionego słuchacza, oczekującego czegoś więcej niż jednorazowych hooków.Strona zespołu: http://www.facebook.com/hellomarkmusic


Hokei: Zodiak Wreszcie coś mocniejszego w dzisiejszym przeglądzie! Tak, mamy do czynienia z kolejną inkarnacją Kuby Ziołka – tym razem to powrót do piosenki, zwartej kompozycji i hardcore’owej energii. 

Zodiak, zapowiadający debiut grupy (wyda go w sierpniu Lado ABC), w skład której wchodzą dwaj perkusiści (yes!), poraża od pierwszych sekund. Kakofonia sprzęgającej gitary, krzykliwy, histeryczny wokal, ciężka, minorowa linia melodyczna i kawalkady dwóch zestawów perkusyjnych (szkoda, że nie wyeksponowano ich jeszcze bardziej) – z drugiej strony pewna chwytliwość motywu gitary i ambientowe plamy klawiszy łagodzące ogólny wydźwięk utworu. To core z ludzką twarzą, którego da się z przyjemnością posłuchać, a nie tylko wywołujący agresję. 

Lato zapowiada się ekscytująco!Strona zespołu: https://www.facebook.com/HokeiBand


Ocean Of Noise: June (feat. Michał Wiraszko) Hej, słyszeliście nowy kawałek Much? Ach, przepraszam, to przecież singiel Ocean Of Noise, czyli projektu Rafała Konopki, który do współpracy zaprosił śmietankę polskiej alternatywy (m.in. Magdę Nowetę, Piotra Brzezińskiego aka Peter J. Birch, Piotra Zalewskiego z Newest Zealand). Jego debiut już niedługo ukaże się nakładem Wytwórni Światowej, odłamu Wytwórni Krajowej, który zajmie się wydawaniem polskich artystów śpiewających nie w rodzimym języku. 

Bo choć singiel jest po polsku, to resztę piosenek napisano już po angielsku. Wracając do Much... to znaczy udziału Michała Wiraszki. Piosenka jest mało singlowa, raczej senna i niemrawa, rozwija się powoli i wymaga kilku przesłuchań, by jakoś odcisnąć się w pamięci. Rozumiem celowość tego zabiegu – jest Wiraszko, jest zatem muza bliska dokonaniom Much. Oby ci, którzy tak pomyślą, nie rozczarowali się zawartością całej płyty. Która – mam nadzieję – będzie świetna.Strona artysty: http://www.facebook.com/OceanOfNoisePL

Polecał [m]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni