12 maja 2013

Loco Star: TV Head SP (Kayax, 2013)


Utwór numer dwa z płyty Shelter znalazł się na dwunastym miejscu naszego podsumowania najlepszych piosenek ubiegłego roku. Chyba zespół też lubi tę kompozycję, gdyż od niedawna jest dostępna w cyfrowej postaci w zestawie z trzema ciekawymi bonusami.

Zwykle na singlach dodaje się jakiegoś b-side'a, wersję koncertową utworu, czy (najczęściej) remiks. W tym przypadku zespół poprosił zaprzyjaźnionych muzyków o skowerowanie promowanej piosenki. Ci podeszli do zadania ambitnie, gdyż przygotowali swoje wersje w taki sposób, że równie dobrze mogą funkcjonować jako „reworks”, ale też niejako własne utwory, o sile rażenia porównywalnej z oryginałem.

Pierwowzór na singlu jest w postaci „radio edit”. Zmiany w stosunku do wersji albumowej są kosmetyczne, niemniej jednak dobrze znaną kompozycję opatrzono rewelacyjnym wideoklipem. Pieniędzy na powstanie klipu nie poszło wiele, ale efekt jest zachwycający. W końcu jedynym ograniczeniem powinien być nie budżet, lecz wyobraźnia!

Chwilę później pałeczkę przejmuje Skubas. Jego wersja poświadcza, że sukces Wilczegołyka nie był dziełem przypadku. Melancholijny, odrealniony wokal, introwertyczne akordy gitar i podbudowujący dźwięk trąbki składają się na klasyczny skubasowy song, jeden z tych, które to tak polubiliśmy na debiutanckiej płycie. Wersja z udziałem Slo-Mo & Guzika jest najbardziej odjechaną w zestawie. To dość eksperymentalna elektronika pełna skreczy i rapowanek frontmana Flapjacka i Homosapiens. Mocno asynchroniczna i stojąca w opozycji do wokaliz Marsiji, potrafi zmęczyć, ale też i zafrapować szalonym podejściem do tematu. I na koniec petarda w wykonaniu Jacka Kuleszy & Dar Giers. Ta wersja miażdży! Czy to kowbojski rytm basu, nieźle brzmiące bębny, czy charakterystyczna, cedzona maniera wokalna Kuleszy - nie wiem jak to się stało, ale powstał z tego rasowy indie-hicior, który może zawstydzić niejeden aspirujący do alternatywnej pierwszej ligi zespół.

Loco Star wyznacza nowy trend w „formacie” singla? Nie mam nic przeciwko, jeśli znajdzie naśladowców! [avatar]Zobacz wideo

Strona zespołu: https://www.facebook.com/LocoStarMusic

1 komentarz:

  1. http://youtu.be/d-0CbTgOSOo
    Wersja z Guzikiem

    OdpowiedzUsuń

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni