22 października 2013

XX▲N▲XX: XX▲N▲XX EP (U Know Me Records, 2013)


Elektroniczny duet założony rok temu. Ona młoda, on właściwie też. Tworzą w Warszawie. Wydawać by się mogło, że taka konfiguracja powinna celować w dyskotekowe parkiety skąpane w hipsterskich trójkątach. Za wynikły z tego „dysonans poznawczy” należy im się pierwsza okejka.

Klaudia Szafrańska i Michał Wasilewski chcą, żeby ich muzyka była słuchana. Najlepiej po szkole, wykładach, pracy. Kiedy net nie działa i trzeba coś ze sobą zrobić, do czasu uaktualnienia fejsbukowej ściany. I na dzień dobry proponują Disappear. Kawałek, który po klimatycznym wstępie zdaje się obiecywać jakiś mocniejszy bit i przebojowy refren. Nic z tych rzeczy. Przez cztery minuty towarzyszy nam ciepły głos Szafrańskiej proszący o zamknięcie oczu i brak jakiejkolwiek aktywności. Wasilewski przy tym generuje odprężający chillout z nienachalnym tempem, nowoczesną elektroniką, okazjonalnymi pacnięciami w klawisze fortepianu i delikatnymi orkiestracjami. Broken Hope to bardzo przyzwoity chillwave. Fajnie go sobie wykombinowali. Michał „psuje” ścieżki, które sprawiają wrażenie wytartych, a które udanie koi głosem Klaudia. I chociaż w kawałku nic spektakularnego się nie dzieje, te pięć minut niesie bez znudzenia z jednej amplitudy na drugą. Trochę od poprzedniczek odstaje Got U Under - pójście w stronę elektronicznego jazzu o down-tempowych inklinacjach rozmywa wcześniej wypracowane cechy charakterystyczne duetu.

Do podstawowej wersji EE-ki dołączono trzy remiksy. Tu już nowoczesne dicho pełną gębą. Pod względem muzycznym najlepiej wypada Disappear w wersji Envee. Bogactwo aranżacyjne i stylistyczne skutecznie wymyka się głównemu zarzutowi dwóch pozostałych przeróbek - przewidywalności. [avatar]
 
Strona zespołu: https://www.facebook.com/xxanaxxmusic

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni