19 grudnia 2013

Inqbator: The Spin EP (wyd. własne, 2013)


Nowy gracz na rynku muzyki dla smutasów.

Każdy z nas, nawet ci najweselsi z usposobienia, lubi czasem posłuchać smutnych, nostalgicznych piosenek. Jakub Bugała, mózg i sprawca projektu Inqbator, wychodzi naprzeciw tym potrzebom.

Inqubator to do niedawna (obecnie przygotowuje się do koncertów w trio) solowy projekt częstochowianina, wspieranego na płycie przez wiolonczelistkę Justynę Doniec. To właśnie dzięki jej grze muzyka Jakuba zyskuje ten pierwiastek dojmującego smutku, depresyjności wręcz. Posłuchajcie wstępu do No Strong. Już po tych kilku akordach gitary akustycznej można się zorientować, że wesoło nie będzie, ale gdy wchodzi wiolonczela, traci się nadzieję na jakiekolwiek optymistyczne granie. I bardzo dobrze! Piosenka jest pięknie zaśpiewana, ma doskonałą dramaturgię, ale...

Zarówno No Strong, jak i następujące po nim If cierpią na poważny brak – brak kropki nad i w refrenach. Ograniczenie się do powtarzania krótkiego zdania wyraźnie psuje ostateczny efekt. To mogły być wielkie piosenki, ale czegoś w nich zabrakło, rozwinięcia, dopowiedzenia, zamknięcia klamry. To uczucie pozostawia pewien niedosyt, by nie rzec wprost – rozczarowanie. Na szczęście im głębiej w las, tym lepiej – Bit, pomijając fakt, że to nieco „jaśniejsza” w swoim wydźwięku piosenka, ma już lepiej napisany refren.

W finale jest jeszcze lepiej. The Spin to już prawdziwe cudo. Delikatnie akcentowane partie instrumentów i „skandynawski” sposób śpiewania Bugały sprawiają, że utwór natychmiast zapada w pamięć (choć i tu nie obyło się bez natrętnych powtórzeń, jednak już bez wrażenia niedokończenia frazy). The Storm znowu doskonale stopniuje emocje, w naturalny sposób zmierzając do podniosłego acz nieprzesadzonego finału.

Udany debiut. Niepozbawiony niedociągnięć, ale przecież nie za to kochamy muzykę, że jest perfekcyjna. Lubimy za to patrzeć jak artyści dojrzewają i stają się coraz lepsi w tym co robią. Mam bardzo silne przeczucie, że kolejna EP-ka Inqbatora będzie jeszcze lepsza. [m]


Strona zespołu: https://www.facebook.com/InQba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni