29 marca 2009

New Century Classics: Heart With Four Rooms EP (wyd. własne, 2009)

Zrobiło się zamieszanie. Kto był bardziej obeznany w najnowszych dokonaniach zespołu z zapartym tchem oczekiwał na Natural Process – pierwsze długogrające wydawnictwo New Century Classics nagrane dla FDM Records. Premiera miała być tuż-tuż, w pierwszych tygodniach nowego roku. Zamiast tego światło dzienne ujrzała EP-ka Heart With Four Rooms. Zespół na majspejsowym blogu wyjaśnia, że premiera z przyczyn od nich niezależnych musiała się opóźnić (FDM dało ciała? Czy oznacza to również, że dłużej poczekamy na płyty Popo i Zerovy?). Trasa koncertowa została zabukowana, podczas niej miano promować nowe wydawnictwo, a tu lipa... Wyjściem z tej sytuacji było szybkie skomponowanie i wydanie własnym sumptem omawianej dziś EP-ki. Warto dodać, że są to całkowicie nowe kompozycje, powstałe niezależnie od tych, które znajdą się na pełnowymiarowym albumie.

Ten wielonarodowy skład (choć dla mnie i tak zostaną krakusami) kontynuuje drogę obraną na poprzedniej EP-ce. W skrócie: mamy do czynienia z platynowo-irydowym wzorcem mogwaiowego post-rocka. A więc gitarowe pejzaże, elegancka praca perkusji, oniryczne organy Rhodesa. Artyści tworzą muzykę, przy której chce się stanąć na szczycie Tarnicy, rozwinąć skrzydła i polecieć. Ku wolności, ku przestrzeni, byle wyzwolić się z korzeni grawitacji i wygrzać twarz w ciepłym słońcu. Taki jest otwierający Room One. Spokojny, lekko patetyczny, pełen gracji. Na sprawdzonych patentach oparto Room Three. Delikatna elektronika towarzyszy rozedrganej gitarze stopniowo przechodzącej w typową dla tej stylistyki ścianę dźwięku. Najpiękniejszy w zestawie Room Two zawiera motywy, które stają się znakiem rozpoznawczym zespołu - partie wiolonczeli. A utwór z miejsca awansuje do najwybitniejszych dokonań tej młodej kapel. Ostatni kawałek Room Four jest zmienionym nie do poznania - przez remiks zespołu Zerova - utworem pierwszym. Cóż, nasi mistrzowie laptopowej elektroniki tak naznaczyli kompozycję swoim piętnem, że równie dobrze mogło to być ich regularne nagranie.

Jestem nieczuły na ewentualne głosy, że w post-rocku w takiej formie powiedziano już wszystko i każde kolejne zespoliki przybijają jedynie gwóźdź do trumny gatunku. Wcale nie czuję się komfortowo ze świadomością, że aby zobaczyć takie formacje na żywo trzeba czekać kilka lat na jedyny w Polsce koncert gwiazdy światowego formatu i akceptować reguły festiwalowe. Fajnie, że w naszym kraju są zespoły pokroju NCC czy California Stories Uncovered (chłopaki, żyjecie???), które można spotkać w dusznych klubach na kilkadziesiąt czy kilkaset osób w niedalekim mieście, na wyciągnięcie ręki. Ta muzyka kapitalnie brzmi w takim "przyjacielskim" gronie!

Cztery kardiologiczne pokoje do doskonały aperitif przed głównym daniem. Do którego, mam nadzieję, bliżej niż dalej. [avatar]


Strona zespołu: www.myspace.com/newcenturyclassics

3 komentarze:

 1. Rozmawiałem z NCC po koncercie w Poznaniu, powiedzieli, że na początku wytwórnia zmiksowała ich jak kapelę popową a potem przeciągała kolejne zmiksowanie, więc się wkurzyli i sami się za to wzięli. Co ciekawe, wytwórnia dała im na to 3 tygodnie podczas gdy sama nie potrafiła zrobić co trzeba w przeciągu 3 miesięcy... Obecnie termin się kończy a NCC jest w trasie, więc może być problem z dopieszczeniem całego materiału. Zobaczymy, jak będzie dalej.

  OdpowiedzUsuń
 2. CSU zyje, maja na myspace 2 nowe kawalki chyba. polecam Footsteps ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. room 3 > footsteps ;)

  ale CSU robi główno...

  OdpowiedzUsuń

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni