31 marca 2013

Przegląd singli: D.O.M., Fair Weather Friends, Fuka Lata


Instytucja singli w czasach niematerialnych wydawnictw ma się dobrze, dlatego postanowiliśmy zainicjować cykl przedstawiający co ciekawsze z aktualnie wypuszczanych elektronicznych SP-eków. Na początek trochę psychodelicznej kapusty i dwie taneczne petardy.

D.O.M: Dowódca wiatru 


Piotr Salewski, basista Old Time Radio, zapowiada swój debiutancki album zagadkową, klimatyczną kompozycją Dowódca wiatru. Łącząc karaut rock z psychodeliczną elektroniką i postpunkową produkcją, dyskretnie nawiązuje do brzmienia macierzystej formacji, ale i sygnalizuje poszerzenie swoich zainteresowań o bardziej transowe, oddające ciemniejszą stronę duszy dźwięki. Coraz ciemniej, żółte kule lamp / Wiszą jak księżyce małych ziem/ Chmury ciągną nisko, nie ma gwiazd – zagadkowy tekst doskonale koresponduje z odjechanym, psychodelicznym finałem piosenki.

Na singlu znajdziemy jeszcze wersję skróconą utworu tytułowego (radio edit) oraz instrumentalną kompozycję Lavandula spica. Każdy, kto był na południu Europy (np. w Chorwacji), doskonale zna wygląd i zapach tej rośliny (po naszemu lawenda). Jak przedstawić ją muzyką? Posłuchajcie sami!
 
Strona artysty: http://www.facebook.com/DOMmusicpl


Fair Weather Friends: Fly By 


Okrzyknięty rewelacją ubiegłego roku, na fali zainteresowania inspirowanym latami 80. synth popem (wyczekany debiut płytowy Kamp!), czeladzki zespół kontynuuje triumfalny pucz tanecznej elektroniki i wydaje singla w Brennnesellu, labelu, który zgromadził już polską czołówkę tego nurtu muzycznego.

Fly By spełnia wszelkie normy europejskie przeboju i nie ma żadnych przeszkód, by grać go w każdej eklektycznej stacji radiowej. Rytmika, pastelowe syntezatory i gładki, choć nieco krzykliwy (pamiętajmy o screamowej przeszłości) głos wokalisty dają mieszankę pobudzającą i orzeźwiającą.

Na singlu zebrano też trzy remiksy Fly By: wschodzącej gwiazdy parkietów Gazelli, najbardziej dyskotekowy autorstwa No Drama oraz niepokojący wyziew ekscentryków z Gorzowa - UL/KR.
 

Strona zespołu: http://www.facebook.com/fair.w.friends


Fuka Lata: Velvet Daze


Po ubiegłorocznej, zauważonej przez dużą część blogosfery muzycznej, drugiej płycie duetu Lee DVD i Mito Day - Saturn Melancholia, Fuka Lata wydaje singla zapowiadającego delikatną zmianę stylu w kierunku melodyjnego dream-synth popu. Zniewalająca melodia, delikatny wokal Lee i rozmywająca się w pogłosach syntetyczna muzyka to odpowiedź Fuki na modną falę klimatycznego popu reprezentowaną przez choćby Chromatics.

Na singlu dodatkowo remiks autorstwa Kozbera i Rico Casazzy z dobrze podbitym dołem, pełen kosmicznych odjazdów – w sam raz na środek imprezy, kiedy tańczący odpływają w głąb własnych mikrokosmosów.


Strona zespołu: http://www.fukalata.com

Rekomendował [m]

5 komentarzy:

 1. Fair Weather Friends coś strasznego,bez niechęci,po prostu okropne,niestylowe,reszta jest okej,może ten polski vokal troche zbyt naiwny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. twórcy takich anonimowych hejtów powinni być likwidowani. likwidator

   Usuń
 2. Kto normalny używa słowa " okropne"?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale żenada się dzieje na WAFP... nie ważne czy muza dobra, ważne że piszecie o polskiej nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a możesz konkretniej? nie ważne jak komentować, byle komentować?

   Usuń

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni