15 stycznia 2014

Obserwator: The Dumplings


Mają po siedemnaście lat, występują w telewizji i na coraz większych koncertach. Ich profil na Facebooku lubi ponad 20 tys. osób, a Czesław Mozil twierdzi, że to jego ziomy. Skąd ten fenomen The Dumplings i czy szum wokół duetu jest zasłużony?

Justyna i Kuba mieszkają w Zabrzu i nie mają jeszcze matury, co oznacza, że są jednymi z najmłodszych muzyków opisywanych na WAFP (w ubiegłym roku największy ferment wywołał 15-latek Yoko Chanel). Choć zarzekają się, że tworzą na instrumentach akustycznych, ich udostępnione w sieci nagrania demo to czysta elektronika. Bardzo współczesna indietronika – oparta na dość monotonnych bitach i powtarzanych, minimalistycznych dźwiękach syntezatora. Wszystko to po to, aby nie odwracać uwagi od zjawiskowego – choć dziwnie znajomo brzmiącego – głosu Justyny Święs. Mój pierwszy zarzut dotyczy właśnie wokalu. Trzeba przyznać, że dziewczyna potrafi śpiewać, a jej głos ma rzadko eksploatowaną w polskim popie barwę. Rzecz w tym, że programowy smutek piosenek, a tym samym sposobu ich śpiewania zbyt zbliża ją do – idolki? – Lany Del Ray. Dlatego cieszą te momenty, kiedy zdarza się jej podnieść głos (How Many Knives) albo zwiększyć tempo (refren Wide Smile).

Mimo świadomości, że te piosenki to nic oryginalnego, dość szybko można się do nich przywiązać, bo nie brakuje im uroku, a świadomość, że to dopiero pierwsze próby młodego duetu, pozwala wierzyć, iż w przyszłości będzie jeszcze lepiej. Obok nieźle napisanych kawałków anglojęzycznych (uroczysty Everyone’s Crying, wkręcające plemiennym rytmem i wysokim głosem wokalistki Today, gorzki Freeze) zwracają uwagę te zaśpiewane po polsku. Nie słucham to chyba najlepszy kawałek Pierożków, choć przyćmiony przez bardziej przebojowy, ale i mniej oryginalny – Brodka! – Słodko-słony cios.

The Dumplings, jak mawiają starsi ludzie, dobrze się zapowiadają. Czy szum wokół nich jest zasłużony? Chyba tak, oby tylko nie zmarnowali tego hajpu bujając się z różnymi dobrymi wujkami po nocnych imprezach z celebrytami. Przed nimi wiele pracy, by sprostać rosnącym oczekiwaniom. [m]


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni