2 września 2012

Hurtownia Pasmanterii: Muzyka do filmów „Pies Andaluzyjski” i „Zagłada domu Usherów” (wyd. własne, 2012)


Próbę zilustrowania muzyką klasycznych niemych filmów podjęło już wiele zespołów. Nie każdemu jednak wyszło coś, co jest warte posłuchania również w oderwaniu od filmowego kontekstu. Muzycy Hurtowni Pasmanterii wysysają z czarno-białych klisz energię do tworzenia własnych interesujących kompozycji.

Zespół, którego słowem kluczem jest „improwizacja” (choć ja dodałbym jeszcze dwa: „precyzja” i „dyscyplina”), tworzą ludzie związani z grupami Pangea i Lobotomia. Skład ponoć jest płynny, do występów zapraszani są goście. Na EP-kę składają się tematy stworzone podczas improwizacji do klasycznych obrazów Pies Andaluzyjski i Zagłada domu Usherów (oba powstały w 1928 roku – przypadek?). Pierwszy track to dwa połączone tematy obrazujące surrealistyczny krótki metraż Bunuela. W pierwszej części liryzm miesza się z psychodelią, by w końcówce eksplodować dynamiką tanga. Druga połowa nagrania to już wyrafinowany chill z pięknymi partiami trąbki i subtelnymi wtrętami elektroniki.

O ile „soundtrack” do Psa Andaluzyjskiego cechuje pewne improwizacyjne rozwichrzenie, to trzy tematy do Zagłady domu Usherów wypadają zgoła odmiennie. Krótkie, zwarte kompozycje oparte na matematycznej pracy sekcji rytmicznej, kojarzą się raczej z filmami sensacyjnymi ery kina barwnego. Temat numer jeden to dla mnie klasyczny Bond z Seanem Connerym (kapitalny saksofon barytonowy), zaś numer trzy kojarzy mi się z sekwencją pościgu we Francuskim łączniku. Napięcie potęgowane przez rozdygotane brzmienie gitary i ostre wejścia elektroniki – świetne! I jeszcze temat drugi, najbardziej niepokojący, gęsty jak smoła, czarny jak ekran wyświetlający film noir. Panowie, siedzi w was gangsterka, teraz czas na muzykę do Wroga publicznego nr 1 z 1931 r.!

Pamiętacie płytę There’s A Devil Waiting Outside Tour Door tajemniczego K, którą opisywaliśmy w kwietniu? Podobny klimat znajdziecie na EP-ce Hurtowni Pasmanterii. Lepszej rekomendacji dać nie mogę. [m] 

Strona zespołu: http://www.facebook.com/Hurtownia.Pasmanterii

1 komentarz:

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni