21 lipca 2014

Marcin Ciupidro: Talking Tree (Unzipped Fly, 2013)


W gąszczu pozycji przesyconych nadmiarem wszystkiego, które zagubiły gdzieś wdzięk i subtelność, płyta wibrafonisty Marcina Ciupidro jest jak powiew świeżego powietrza. Instrumentalista znany jest głównie z projektu Robotobibok oraz współpracy z takimi formacjami, jak Emerge, Kristen, Indigo Tree, Kyst i Coldair, gdzie z powodzeniem przemieszczał się po płaszczyznach muzyki tradycyjnej, eksperymentalnej, aż po jazz i rock.

Na pierwszym autorskim albumie wrocławski kompozytor prezentuje esencję swoich wcześniejszych muzycznych doświadczeń, zręcznie łącząc chłodną, syntezatorową elektronikę z ciepłymi dźwiękami wibrafonu i marimby w rytmicznej otoczce instrumentów perkusyjnych i szlachetnych klarnetów. To album, na którym misternie tkane, subtelne melodie i kunsztowne aranżacje, nadające im baśniowego charakteru, z lekkością i swobodą prezentują udaną fuzję nowoczesności i klasyki.

Wszystkie instrumenty brzmią tu znakomicie. Główny kompozytor utworów i multiinstrumentalista Ciupidro zagrał na wibrafonie i syntezatorach, zaś do współpracy zaprosił klarnecistę Mateusza Rybickiego, marimbafonistkę Shoko Sakai, kontrabasistę Zbigniewa Kozerę oraz perkusistów: Huberta Zemlera, Wojciecha Romanowskiego i Marcina Raka.

Pomysłowość, lekkość i rytmiczność kompozycji zgromadzonych na albumie ujawniają jak wielkim perfekcjonistą jest Ciupidro, który z pietyzmem układa plastyczną mozaikę eteryczno-wibrujących dźwięków. Album rozbrzmiewa mnogością delikatnych, lirycznych melodii, tu i ówdzie przeplatanych freejazzowymi zawiejami, które wprowadzają nieco zamieszania i niepokoju do tego świata zaczarowanych dźwięków. Słychać to już w otwierającym album utworze Picnic At Hanging Rock oraz Talking Tree, które wabiąc delikatną melodią, niespodziewanie wybuchają spektrum rozedrganych, szaleńczych tonów. Nie pozostawia to złudzeń, że płyta ta nie jest soundtrackiem rodem z kreskówek, lecz raczej przestrzenią fabularną kryjącą zmyślne kompozycyjne rozwiązania. A Ciupidro – sztukmistrz wibrafonu – już od pierwszych tonów niepostrzeżenie przenosi nas w świat magii dźwięków i wyśnionej rzeczywistości. [Ewa Zdunek]Strona artysty: https://www.facebook.com/pages/Marcin-Ciupidro/1443396235883363

2 komentarze:

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni