19 października 2007

Obserwator: Maki i Chłopaki

Zespół z Mrozów, gdzieś w Mazowieckiem. Mają już jeden przebój, o którym z ekscytacją dyskutuje się w Sieci. Reprezentują nurt zwany przez co bystrzejszych pismaków „rockiem ściany wschodniej”. Uwaga, jeśli lubisz Muzykę Końca Lata, czytaj dalej. Jeśli nie, możesz sobie darować.

Piosenki Maków wyrastają z beznadziei małych miasteczek wschodniej Polski, gdzie nawet się nie rozmawia o braku perspektyw na przyszłość, bo po co rozmawiać o czymś, co nie istnieje. Młodzież spędza tam czas snując się niebezpiecznie otępiała od weekendu do weekendu, kiedy to w remizie zaczyna się disco. Tu trzeba grać w rytmie tanecznym/ Bo dziewczyny lubią tańczyć/ A co to jest za życie bez dziewczyn? W tamtych miasteczkach i wioskach dziewczynom ciągle można zaimponować kluczykami do małego fiata. Ten klimat świetnie oddają teksty Marcina Biernata, niby proste i beztroskie, jednak skrywające pod skórą słów bezsilność i frustrację. Piosenki Maków są fajne. Prowincjonalne, pełne nazw ulic i słów-kluczy zrozumiałych tylko dla ziomków. Błyskawicznie zagnieżdżają się w pamięci łatwymi melodiami i staroświeckim bigbitowym urokiem. Pytacie o przebój z pierwszego akapitu? Albatrosy. Znacie? Czytaliście o nim na forach? Siedem dziewcząt z Albatrosa/ Ale ty najpiękniejsza/ Najpierw sto lat samotności/ Potem parę godzin szczęścia. Prościutki punkowy rytm, przesterowana gitara i wysoki, chłopięcy wokal Marcina. Takie też są pozostałe dwie piosenki. Glany opowiadają o trudnych początkach rockandrollowego zespołu w małym miasteczku (Maki istnieją już od 2000 r., wcześniej grali jako Jaskółeczki; szkoda, że zmienili nazwę:)). Kariera mówi właściwie o tym samym, za to mamy tu wielce sympatyczną i bardzo oldskulową gitarę (ach to solo w końcówce!).

Maki i Chłopaki przywracają wiarę w piosenkę. W dobrej piosence liczy się i melodia, i słowa. Oni o tym wiedzą. I jeszcze jeden drobiazg. Pewien bardzo dziś popularny zespół też zaczynał grając na defilach i jolanach, nagrał nawet na nich debiutancką płytę. Pewnie domyślacie się, o kogo chodzi? [m]

Band site: http://www.maki-i-chlopaki.prv.pl
ver.: polish
media: free mp3

4 komentarze:

 1. "Albatros" całkiem przyjemnie wpada w ucho.
  Ciut diskopolowe, ale przyjemne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie bomba chłopaki. Tak trzymać, prosto i niepretensjonalnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. że niby diskopolowe? ekhm...

  OdpowiedzUsuń
 4. cieplo lubna A27 maja 2009 22:27

  <3
  mkl , maki i clopaki.
  moze dla niektorych banalne zbyt.

  ale najpiekniejsze jest najprostrze. i potrafic tak spojrzec, to jest sztuka najtrudniejsza .

  :)

  OdpowiedzUsuń

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni