6 grudnia 2007

Obserwator: Phantom Taxi Ride

Z tymi "nadziejami" to bywa różnie, ale co do warszawskiego Phantom Taxi Ride mam dobre przeczucia. Zespół jest w trakcie nagrywania debiutanckiego albumu o roboczym tytule Politics Of Haunted Attics i powiem szczerze – jeśli cała płyta będzie na takim poziomie, jak demo prezentowane na majspejsie, to może to być świetna rzecz.

W kompozycjach PTR słychać nie tylko talent i pomysłowość, ale też doświadczenie. Dwudziestoparoletni muzycy pierwsze szlify zdobywali w kilku mniej lub bardziej znanych zespołach, jak Los Trabantos, Gasoline, Reverox, Grammatik, nie są więc całkiem zieloni w tym biznesie. I dobrze, dzięki temu słuchacz nie musi męczyć się z kolejnymi amatorami, uczącymi się na własnych błędach sztuki komponowania. Piosenki PTR są zwarte, mądrze wykombinowane, sprawnie wykonane i przede wszystkim bezczelnie przebojowe. Posłuchajcie chociażby Devil Taxi Ride. Od tego numeru zacząłem słuchać PTR nałogowo, zwłaszcza w chwilach zmęczenia codziennością. Zadziorny rockandrollowy rytm zwrotek, w których przybrudzone gitary ścierają się z syntezatorowymi wtrętami, nabierające szalonego tempa - skontrowane melodyjnymi refrenami w stylu starych dobrych hitów Manic Street Preachers. A to, co dzieje się pod koniec drugiej minuty, za każdym razem wywołuje wielki uśmiech na mojej buźce. Wyjąca pixiesowa gitara i motoryczna końcówka z tylnym wokalem Ani Brachaczek. Po takim początku garażowy Leave Me Alone wchodzi w podgrzany umysł jak nóż w masło. Aroganckie riffy (Jet inside), świetny retro klawisz i znowu te fajne dośpiewywane kobiece wokale. Nogi rwą się do tańca! A przecież czeka jeszcze No Matter What, którego refrenowi nie sposób się oprzeć!

Zgrabne kompozycje, niepozbawione sympatycznego indierockowego bałaganiarstwa, bezbłędna angielszczyzna i spora charyzma Krzysztofa Rycharda (wokal i gitara) to argumenty za tym, żeby z niecierpliwością oczekiwać dużej płyty Phantom Taxi Ride. Mam tylko nadzieję, że panie śpiewające w chórkach (w No Matter What udziela się jeszcze Agnieszka Murawska), również wezmą udział w sesji, bo dzięki nim piosenki nabierają tej fajnej lekkości, która może stać się znakiem rozpoznawczym PTR.

Band site: http://www.myspace.com/phantomtaxiride

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni