27 grudnia 2010

Asia i Koty: Asia i Koty EP (Nasiono Records, 2010)


Asia lubi koty. My także. Asia lubi PJ Harvey i Tiny Vipers. My również. Wniosek? Nie możemy przejść obojętnie obok solowej twórczości Joanny Kuźmy, na co dzień wokalistki zespołu Folder.

Asia na EP-ce odżegnuje się od dokonań macierzystego zespołu i proponuje mocno introwertyczną, oszczędną muzykę. Taką, jaką była nasączona To Bring You My Love Polly Jean. Otwierający wydawnictwo Hazy Morning jest tego doskonałym przykładem. Kawałek jest oparty na transowych gitarowych akordach, niewiele różniących się od siebie. I ten wokal. Na początku schowany, nieśmiały, z każdą sekundą nabierający mocy do porażającego finału mającego kulminację w słowach My memory is dying/ Cut my brain. W Neurotic panuje chłód. Asia jest niewyobrażalnie chłodna i niedostępna. Kontrast między wyniosłym głosem na pierwszym planie a ciepłymi chórkami jest (zgodnie z tytułem) neurotyczny. Śpiew ma w sobie pewien zwierzęcy magnetyzm, który przyciąga, a zarazem wywołuje uczucie trwogi. Podobnie jest w Paralyzing. Dzięki pomocy Tomasza Maciatka z The Break-In Projekt utwór został naznaczony pokraczną elektroniką. Beaty na początku wydają się być koślawe, zdegenerowane, jednak z chwilą gdy wchodzi przester, całość nabiera namacalnego posmaku smutku i bezsilności. Wliczając w to nawiedzony głos Joasi otrzymujemy najbardziej wyrazistą kompozycję na płytce. Somewhere More Like Summer pozornie jest lekką melodią. Dziewczyna wygrywa dość jasny motyw, jednak znów głos ściąga słuchacza w minorowe, nerwowe nastroje. Powietrze jest naelektryzowane, a duszny klimat przytłacza i powoduje krótki bezdech.

Inspiracje wokalistki są aż nadto czytelne. Czy to źle? Nie sądzę. Na 2011 rok PJ Harvey zapowiada nową płytę. Asia Kuźma dokonała bardzo ważnej rzeczy - oczekiwanie na Let England Shake przestało być nieznośne. [avatar]Strona artystki: http://www.myspace.com/ambiguouslyapproachingappreciation

Przesłuchaj cały materiał:Przeczytaj też Folder: Hello EP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni