12 grudnia 2011

Benagain: Temat zastępczy EP (wyd. własne, 2011)


Co tu dużo gadać: są uroczy. I wreszcie są zespołem z prawdziwego zdarzenia.

Był czas, kiedy za nazwą Benagain stał sam Dawid Ciesiółka, obecnie wykrystalizował się stały skład, który powala grać regularnie koncerty. To już druga tegoroczna EP-ka i... jest jeszcze lepiej! Słychać nie tylko progres wykonawczy, ale i ogromną, dziecięcą radość z grania.

Od początku zespół atakuje swoimi firmowymi patentami: cymbałki, gitara akustyczna uzupełniona elektryczną, dziewczęcy głosik wykrzykujący z tyłu, wierzgające zmiany rytmu – oto utwór tytułowy w całej okazałości. Era Plancka forsuje szybsze tempo, jest więcej przesterów i wyrazisty klawisz. Jak urokliwie wypada przy tym utworze kolejny, Nie patrz wstecz, z szeptanym fragmentem i wybuchającą ekstatycznym hałasem końcówką. A Androgynous to już sentymentalny powrót do czasów najlepszych ballad Smashing Pumpkins. Posłuchajcie tego miękkiego przejścia ze smyczkami i pianinem, aż się chce zawołać (nie pierwszy raz) – jakie to ładne! Warto przy tym wspomnieć o drugiej, głośniejszej części utworu, w którym rolę wokalistki przejmuje Aga Śmigielska.

Jak by nie chwalić upodobania do melodii i umiejętności tworzenia chwytliwych motywów, byłyby one niewiele warte bez tekstów Dawida. A ten facet wyrasta na naprawdę ciekawą postać. Niesamowity dar obserwacji codzienności i przetapiania ich w zgrabne wersy – nie każdy to potrafi. Jego piosenki skrzą się od drobiazgów i detali, które tak rzadko świadomie zauważamy. Krzywo spaliśmy i bolą nas ręce, Myślę o tobie jak o filmie kręconym kamerą w kinie bez wolnych miejsc, Chodźmy zasnąć z dala od siebie – to tylko kilka wyjątków z zaledwie jednej piosenki. Nieważne, że nie ma w tu wyrafinowanych konstrukcji, mnie się to podoba. Takich tekstów chcę słuchać! [m]Strona zespołu: http://www.facebook.com/benagainmusic

EP-ka do pobrania w naszym downloadzie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni