1 maja 2012

ZaStary: Stary Dance EP (wyd. własne, 2012)


Jeśli pamiętacie Raindrops i Crab Invasion – nagrania z EP-ki Extend Your Life, nie powinniście być zaskoczeni, że lider Krabów w końcu ujawnił swoje upodobania do domowej elektroniki. Choć pewnie mało kto spodziewał się, że uczyni to w takiej formie.

Jako ZaStary, podpora Crab Invasion TooOld, przedstawia manieryczny, lołfajowy projekt inspirowany dokonaniami Ariela Pinka, Beach Boysów i... Michaja Burano (podobno gra na jego gitarze... hm, wierzycie w to?), w którym śpiewa po polsku. Stary Dance to zbiór sympatycznych, niedbale brzmiących wakacyjnych piosenek i skupionej, taplającej się w kasetowej estetyce elektroniki. Takie Resztki pewnie spodobają się w Gorzowie za sprawą podobnego myślenia kompozytorskiego i wokalnego (nawiasem mówiąc, instrumentalne Proste jak chińskie Z mogłoby się znaleźć na jeszcze świeżej płycie UL/KR), 2.1 to wycieczka do ciepłej Kalifornii, a Stary Dance emanuje trójmiejskim, ściankowym feelingiem. Najfajniejszy numer na płytce kryje się jednak pod siódmym indeksem – Radykalne wróżby mają wyjątkowo ładną melodię refrenu, a muzycznie przywodzą skojarzenia z rasowym popem lat 80., tak chętnie wciąż granym przez guru pokolenia stanu wojennego Marka Niedźwiedzkiego. Spośród utworów instrumentalnych najbardziej przystępny wydaje mi się Za stary na gitary, w którym – rzecz jasna – jest całkiem sporo gitar.

Przyjemny to podarek na powitanie lata (bo właśnie się zaczęło, prawda?), mam tylko nadzieję, że przychylne głosy ze strony recenzentów i słuchaczy (które są tylko kwestią czasu) nie zaburzą Jakubowi Sikorze poczucia rzeczywistości i nie odciągną od najważniejszego – pracy nad materiałem na długogrający album Crab Invasion. Bo bez LP w tym kraju jesteś nikim. [m]

 

 EP-ka do pobrania ze strony artysty: http://www.facebook.com/pages/ZaStary/302178793128649

2 komentarze:

  1. MOJIM ZDANIEM BENDZIE DOBŻE, JAKIŚ ZDOLNY MÓZYKANT!

    OdpowiedzUsuń
  2. too old najleprzy <3

    OdpowiedzUsuń

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni