14 maja 2015

Artykuły Rolne: Artykuły Rolne (wyd. własne, 2015)


Noise rock. Ale taki prawdziwy noise rock. Nie taki, że chłopaki po prostu grają głośno na gitarach i panią recenzent bolą uszy, więc jest nojz. To jest Ewa Braun i Shellac. To jest prawdziwa lekcja stylu.

Irytuje mnie zawsze, gdy czytam o zespole rzekomo noise'owym, a okazuje się on zwykłym altrockowym bandem zrzynającym z Sonic Youth. Noise rock to dość dokładnie określony styl, charakteryzujący się wyrazistą, uproszczoną warstwą rytmiczną i prymitywnymi, granymi w kółko riffami. Do tego dochodzą zwykle minimalistyczne, powtarzane mantrowo teksty o zabarwieniu poetycko-abstrakcyjnym. I Artykuły Rolne z Krakowa to właśnie oferują. W bardzo dobrym wydaniu.

Cztery pierwsze nagrania to krótkie petardy oparte na napieprzającej w kwadrat perkusji, warczącym basie i intensywnych, prostych akordach gitary, często wpadającej w agresywne sprzężenia. Do tego skrótowe teksty, czasem abstrakcyjne (Bukareszt, Król Ryb), czasem ocierające się o hasłową publicystykę (Nie lubię już Polski) czy Kotersko-polską obyczajowość (Dobry Boże). Dwa ostatnie numery to już dłuższe formy, skręcające w trans, a nawet psychodelię. Pogrążone w rozpadającej się formie, soniczne Śniadanie jest najważniejsze to wisienka na torcie tego ekscytującego i bardzo udanego materiału.

Marcin Dymiter już słuchał, a ty? [m]Strona zespołu: https://www.facebook.com/artykulyrolne

4 komentarze:

 1. bez wątpienia najlepsza polska płyta 2015 roku, pokusiłbym się nawet o określenie tego materiału polskim debiutem dekady. oby utrzymali poziom

  OdpowiedzUsuń
 2. trafiłem na ten materiał przypadkiem jakieś dwa tygodnie temu. moim zdaniem basista zaniża poziom ale i tak materiał świetny, jak na polskę to genialny

  OdpowiedzUsuń
 3. To prawda ze za rok grają na open airze ? Jak tak to lecę !!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakby ktoś szukał ciągu dalszego, to znajdzie go na epce Artykuły Rolne 2:

  https://artykulyrolne.bandcamp.com/album/artyku-y-rolne-2

  OdpowiedzUsuń

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni