18 marca 2017

Landszaft: Czekając EP (wyd. własne, 2017)


Łódź lubi takie zespoły. Łódź lubi takie brzmienia. Łódź znowu przyciąga i intryguje.


Landszaft to bardzo łódzki zespół (choć, będąc ścisłym, muzycy pochodzą też ze Skierniewic i Warszawy). Artyści tamtejszej sceny lubują się w nawiązaniach do cold wave i nowej fali, cenią „vintage-brzmienie” analogowych klawiszy, potrafią tchnąć w skostniałe gatunki świeżego postpunkowego ducha.

Właśnie przeczytaliście opis muzyki formacji Landszaft.

Co ją jeszcze wyróżnia? Zespół nie ma gitarzysty. Rolę koła zamachowego pełni gęsto nabijany rytm i warczący, sięgający po zaskakujące barwy bas. Poza tym mamy klawisze i wtrącającą się czasem wiolonczelę. Do tego głos Justyny Mańki-Sobczak, który z początku tak bardzo skojarzył mi się z wokalem Julci Kwietniewskiej (kiedyś Robot House, Dawaj!), że aż sprawdziłem, czy przypadkiem nie przeniosła się z Wrocławia do Łodzi. Głos Justyny został wyraźnie wyeksponowany, jego jasna, dźwięczna dziewczęcość stała się atutem zespołu i robi wręcz szokujące wrażenie, zwłaszcza gdy skanduje teks na modłę polskich punkowych zespołów ze złotej ery lat 80.

Materiał, składający się z czterech utworów, został zrealizowany przez Pawła Cieślaka w Hasselhoff Studio – to już znak jakości. Brzmi dobrze: jednocześnie chłodno i mięsiście. Kompletnie nie odczuwam braku gitary elektrycznej, w pełni zastępuje ją klawisz i wszędobylska basówka. Utwór tytułowy, Czekając, to bomba z opóźnionym zapłonem. Połączenie niewinnego głosu z masywną podbudową i zimnym uderzeniem perkusji robi robotę. Jeszcze lepiej wypada No nie wiem, w którym łódzka ekipa bawi się nie tylko rytmiką, ale i nastrojem, wprowadzając do niego sporo chorych pomysłów. Moc sekcji rytmicznej i szalejący klawisz – wow, ten kawałek porządnie kopie dupę.

Nerwowa pogoda i Włączniki nie odstają od wyżej opisanych piosenek. Każda ma w sobie kilka ciekawych pomysłów i przede wszystkimi unikatowość brzmienia. Do tego mamy niezłe, niedopowiedziane, operujące oszczędną metaforą teksty Justyny. Podsumowując te składniki otrzymujemy niezwykle interesujący, oryginalny i dopracowany debiut. Zespół zdecydowanie do zapisania w obserwowanych. Czekam na ich kolejny ruch. [m]Strona zespołu: https://www.facebook.com/landszaft

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni