4 stycznia 2020

Behind Thin Walls: First Riot EP (wyd. własne, 2019)


Czasy mamy tak pojebane, że z jednej strony mamy ludzi prawdziwie zdesperowanych, walczących o przetrwanie bez dachu nad głową, a z drugiej spasione kocury toczące wyimaginowane, pełne złośliwych gazów bojowych bitwy w Internecie.

Behind Thin Walls to duet, w dodatku jego członkowie mieszkają w dwóch dość odległych od siebie miastach: Krakowie i Płocku. Z tego uwarunkowania umieściłbym ich raczej po stronie kocurów, uzbrojonych w atrybuty drugiej dekady XXI wieku: szybki internet i elektroniczne zabawki, na które ich stać. Pierwszy – Rafał Woźniak – tworzy całą muzykę, drugi – Rafał Strzemieczny zabezpiecza wokal. I cóż, nawet jeśli ich bunt i rebelia zostały wymyślone podczas kilku sesji na Messengerze, to brzmią cholernie przekonująco.

Może dlatego, że wybrali formę i sposób jej zaprezentowania, który tak bardzo do mnie trafia. I wykonali to cholernie dobrze. Trzy utwory, każdy petarda. Agresywnie, ale do tańca. Szorstko, ale z melodią do zanucenia. Piekielnie motorczynie, hipnotyzująco bujająco. Z kapitalnym wokalem! Uwielbiam głos i manieryczny sposób śpiewania-nawijania tego gościa! Tak jak uwielbiam wszelkie postpunkowe klimaty wywodzące się z tradycji The Fall. Tu jest tego pod dostatkiem.

Pomijając dość oczywisty przekaz, nad którym nie chcę się już rozwodzić. Wszystkie trzy utwory brzmią doskonale. Jednocześnie syntetycznie i bezdusznie, jednocześnie pełne brutalnych emocji i gniewu. Strasznie szarpie ten jednostajny rytm w Filling Bottles With Petrol, to zaczepne pokrzykiwanie Strzemiecznego, te wszystkie jego „fuck the…”. Przy tym całym chropawym anturażu wchodzi melodyjny refren z dziwną zabawkową melodyjką. Potem mknący z rykiem starego diesla Bunch Of Lies. Toporny, z urywającym łeb (słuchajcież tego głośno!) refrenem. No i wreszcie! Citizen, z tym piekielnie ogłuszającym basem, który wbija się w łeb z jakąś perwersyjną precyzją. A monotonny głos Rafała Strzemiecznego jest jak jakiś ponury kaznodzieja wieszczący najgorsze.

Świetna rzecz. Mam nadzieję, że chłopaki nie znudzą się korespondencyjną zabawą w tworzenie i wkrótce wypuszczą w świat kolejną petardę urywającą paluszki. [m]Strona zespołu: https://www.facebook.com/Behind-Thin-Walls-1294201810753822

3 komentarze:

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni