21 lutego 2011

Hailo: Tamen Infelix (Soul Asylum, 2011)


2 stycznia na swoim facebookowym profilu Jakub Figiel zastanawiał się czy wydać EP-kę, czy zbierać materiał na dłuższy materiał. Dzień później dyskografia artysty powiększyła się o... drugie długogrające wydawnictwo.

W porównaniu z debiutem nie ma wiele zmian. Jakub wciąż tworzy swoje światy za pomocą komputera i gitary. Łączy ambientową elektronikę ze stonowanym post-rockiem. Świeżość to nowe sample, tchnięcie w nich nowego życia i puszczenie samopas. Do tego trzeba wyobraźni. Kaliszanin ją ma. To zapracowany muzyk - idące w dwucyfrową liczbę miksy wyrobiły mu lekką rękę i wielopłaszczyznowe myślenie. Przykład mamy już na początku albumu. W Descent główną rolę gra chropowata noise’owa gitara. Ale już Red Moon przypomina gorące lato gdzieś w bawarskiej wsi. Właściwie każdy utwór na Tamen Infelix to inna bajka. Stuck - kawał nerwowego podręcznikowego post-rocka, Floating Over A Fiels In The Night przez jedenaście minut usypia elektronicznym wiatrem, krótkie Somnolent Cortege i Elder Man to przede wszystkim wyjęty z niemych filmów fortepian. Są grobowe organy w Want czy hip-hopowy beat w Keep Your World. Hailo nie ogranicza się do ustawicznego smęcenia produkując podobne do siebie kawałki. Ambient w tym przypadku to punkt wyjścia do eksperymentów.

Doceniam rozrzutność pomysłów. Wyłapuję smaczki na drugim i trzecim planie. Jednak mam spore „ale” do płyty. Główną wadą kompozycji jest ich linearność. Jakub Figiel niespecjalnie dba o dramaturgię. Każdy kawałek ma swój charakter, aczkolwiek dowolne pięć sekund w obrębie jednego utworu brzmi tak samo. Doskwiera mi brak klasycznego podziału początek-rozwinięcie-koniec. Tu rządzą loopy urozmaicone innymi loopami. Wiem, piosenkowość mam we krwi, a IDM rządzi się własnymi prawami. Ale gdyby na płycie było więcej takich rzeczy jak I Back Look (past) to z chęcią zmieniłbym tytuł na Tamen Felix. [avatar]

Płyta do pobrania z naszej strefy download.

Przeczytaj też Hailo: Soul Asylum

Strona artysty: http://www.myspace.com/hailomusic

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni