17 września 2007

Obserwator: Kawałek Kulki (i nie tylko)

Nie wiadomo skąd i dlaczego przylgnęła do gorzowskiego Kawałka Kulki etykietka „polskich Architecture In Helsinki”. Mało precyzyjna na określenie muzyki granej przez tę czwórkę, ale nieźle sprawdzająca się do opisu ich podejścia do sztuki. KK sprawiają wrażenie niesfornych dzieciaków bawiących się dźwiękami i słowami. Ich piosenki są i liryczne, i rozbrykane, ocierają się o poezję śpiewaną (komuś się to kojarzy ze smutnymi młodzieńcami i pannami w za dużych okularach?), o punka, o indie rocka i pozytywnie rozumiane lo-fi. Energia ich rozpiera, więc roznoszą swoje pomysły na kilka różnych zespołów: są Wakacje (Magda Turłaj na gitarze i wokalu), Neue Truppe (Macio Parada na gitarze i wokalu) i Karotka (domowy projekt Magdy Turłaj). W Neue Truppe na basie pogrywa Błażek Król, wokalista i gitarzysta KK. Trochę skomplikowane, prawda? Wszystkie te oblicza muzyków Kawałka Kulki już zyskały wielką sympatię tych fanów, którzy zadali sobie trud odnalezienia ich w sieci.

Kawałek Kulki aktualnie pilnie pracuje nad swoim płytowym debiutem. Wiadomo już, że materiał nie będzie całkowicie premierowy, na albumie znajdą się nagrania z EP-ek, m.in. rewelacyjne Burdy z Radia Wieprzyce. Ponieważ tę właśnie EP-kę zespół w całości udostępnia na swojej stronie, poświęcimy jej kilka zdań. Choć zarejestrowany jeszcze w 2005 roku, materiał ciągle brzmi świeżo i niezwykle pociągająco. Kulki brykają na nim jak źrebięta po wiosennej łące. W Marcowej sambie miauczą, oczywiście w rytmie samby, w Burdach hipnotyzują powtarzanym w kółko abstrakcyjnym tekstem i atakują punkowym wręcz rytmem, w Całuj się czarują folkowym tematem skrzypiec. Brzmienie bezprogowych skrzypiec to zresztą znak rozpoznawczy KK – gra na nich Magda. Jest jeszcze świetny indie rockowy numer Jeśli (mam wrażenie, że pośpiewacie sobie tę piosenkę znacznie częściej niż wam się wydaje) i nieco nowofalowy Robot. Całość zgrabnie spajają dwie miniatury dźwiękowe, które nadają EP-ce formę audycji radiowej. Fajna rzecz, warto ściągnąć w oczekiwaniu na płytę długogrającą.

Kulkom raczej nie grozi katastrofa „przehajpowania”, grają już na tyle długo, że możemy mieć pewność, iż ich debiut będzie przemyślany i dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Czeka nas gorąca jesień! [m]

Band site: http://www.kawalekkulki.pl/

ver.: polish
media: free mp3 (full EP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni