9 kwietnia 2008

Gasoline: The New Discipline (Homeless.Records, 2008)

Debiutancka płyta tria Gasoline przynosi dziewięć instrumentalnych kompozycji utrzymanych w stylistyce stonowanego postrocka. Trochę tu lżejszego Tortoise, trochę konkretniejszego, bardziej zdyscyplinowanego Friends Of Dean Martinez. Muzyka tła, nie absorbująca nadmiernie uwagi, z czasem coraz lepiej rozpoznawalna.

Czas działa na korzyść tej płyty. Wielokrotne słuchanie odkrywa coraz to nowe szczegóły starannie przemyślanych kompozycji. Są skromnie zaaranżowane, ale brzmieniowo w pełni wykorzystują możliwości znakomitego studia, jakim jest Electric Eye. Trzej muzycy wydają się być bardzo skoncentrowani, grają tylko to, co niezbędne. Brak ozdobników i popisów solowych sprawia, że mamy do czynienia z muzyką surową, nawet dość oschłą, ale przy tym szlachetną i czystą. Początkowe nagrania zawierają sporo elektroniki, tej z gatunku szmerów i trzasków (Bat Song), jak i rozlewających się plam dźwięku (The New Discipline). Im głębiej, tym więcej gitarowych szarpnięć i mocniejszego bicia w perkusję. Każdy z utworów kryje jakąś niespodziankę skłaniającą do powrotu. W Weather Report są to połamane laptopowe bity, które płynnie przechodzą w rwący nurt postrockowej rytmiki. W Omics shoegaze’owa, rozrywająca przestrzeń gitara. W zaskakującym Stereochemical są to nawiązania do muzyki karaibskiej. W Bat Song jazzująca solówka na gitarze. Moim ulubionym nagraniem jest The Day When Everything Started To Make Sense, niesiony niepozornym, ale jakże pięknym tematem gitary, subtelnie rozwijający główny motyw w bajkowy finał. Tak, rzeczywiście wszystko nabiera sensu.

Bracia Dawidowscy (Tomek – gitary i elektronika, Maciek – bas) wraz z Darkiem Goskiem (perkusja) nagrali płytę pełną niepozornych, ale mających dużą siłę oddziaływania dźwięków. The New Discipline działa powoli, ale skutecznie. Wycisza i uruchamia wyobraźnię. Jednym słowem: warto.

W Polsce płyta ukaże się pod szyldem wytwórni założonej przez Gasoline, natomiast w Europie wyda ją niemiecki label Sopot Records. Oficjalna premiera – już jutro.[m]

Strona zespołu:
www.myspace.com/gasolinemusicpl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni