18 maja 2010

Peter J. Birch: In My Island EP (Locco Records/ Borówka Music, 2010)


Ach ta scena wołowska! Liczba interesujących zespołów z tego miasta przyprawia o lekki bezdech. Ale nie na co dzień rodzi się taka osobowość jak Marcin Lokś, wszędobylski muzyk, producent, wydawca, dobry wujek i anioł stróż większości kapel mających korzenie w jednym z najstarszych miast śląskich. A teraz Wołów eksportuje młodziutkiego (świeżo po maturze) singer/songwritera.

Zawartość EP-ki Piotra Jan Brzezińskiego łatwo wrzucić do szufladki z etykietą indie-folk. Zresztą, on sam otwarcie mówi o swoich inspiracjach przywołując takich tuzów gatunku, jak Damien Jurado czy Damien Rice. Jego akustyczne ballady służą odprężeniu i przeniesieniu się do nibylandii. To 16-minutowe zaproszenie na bezludną wyspę, na której rolę rozbitka i gospodarza zarazem pełni sam Peter. Czujmy się zaproszeni do miejsca poza czasem, wypełnionego nieskalaną przyrodą, beztroskiego, pozbawionego chorób, bólu i erozji. Właściwie każdy z czterech utworów może służyć za pro-ekologiczny hymn wyrażający doskonałą symbiozę człowieka z kruchą przyrodą.

Każda baśń ma swoją księżniczkę. Na wyspie Piorta jest nią Magda Noweta, znana z Let The Boy Decide. Użyczyła swojego głosu do dwóch piosenek, napisała do nich również teksty - i są to najjaśniejsze punkty wydawnictwa. Morning Bird wypełniony odgłosami ćwierkających ptaków i eterycznymi chórkami w wykonaniu Magdy sprawia, że nasz wymarzony never-never-land jest tuż za progiem, wystarczy otworzyć okno, aby do nozdrzy dostał się zapach porannej bryzy wymieszany z wonią egzotycznych kwiatów. Private Ocean To Drift - kawałek idealny na zbliżające się lato. Doskonały jako antidotum na zatłoczone plaże i pełne zaduchu kurorty. Kto nie chciały mieć kawałka plaży tylko dla siebie?

W dwóch pozostałych nagraniach zaczyna wiać nudą. Wyraźnie brakuje drugiego głosu, który wypełniałby kreowaną przestrzeń. Recluse’s Guide to kameralna, świetna kompozycja, ale byłaby lepsza, gdyby Peter jak w poprzednich utworach zastosował uzupełniające się nakładki głosowe. Podobnie w tytułowym In My Island najbardziej brakuje tła, drugiego planu, na którym coś by się działo. Chociaż studyjny zabieg z rozedrganym głosem jest niczego sobie. Wiadomo, Perła i jego studio mają już wyrobiony znak jakości.

In My Island pozostawia lekki niedosyt. Dwie pierwsze piosenki kręcą niesamowicie, ale później Peter J. Birtch jawi się jako uroczy, ale mimo wszystko tylko kolejny chłopak z gitarą. [avatar]

Strona artysty: http://www.myspace.com/peterjohnbirch

3 komentarze:

  1. jaki ja tam producent! palcem jak to mówią: nie kiwłem! Wywalic mnie z tego wywalić!

    OdpowiedzUsuń
  2. skromniacha,,,i do tego przystojniaczek

    OdpowiedzUsuń
  3. jaki tam przystojniaczek hahaha on gral w acid drinkers heheh

    OdpowiedzUsuń

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni