23 września 2010

Obserwator: The Ploy


Za oknem słońce jeszcze świeci, po różnych pogodowych sensacjach niby jest nawet ciepło, ale każdy podskórnie czuje już nadchodzącą jesień. A jesień, jak wiadomo, często objawia się chęcią na konkretną muzykę. Bardziej nastrojową, nieco melancholijną, pełną przestrzeni i jakiejś wewnętrznej tęsknoty.

Takie dźwięki serwuje właśnie poznański zespół The Ploy. Trójka chłopaków niedawno nagrała demo, ma też w planach wydanie pierwszego w swoim życiu LP. A trzeba przyznać, że ich muzyka wyróżnia się na tle setek myspace’owych profilów.

Na początek nasze uszy poznają kawałek Wake Up. Gitarowe intro, rozmyty wokal i delikatne tło przenoszą nas od razu na bezkresne pustkowia północy. Utwór swoim brzmieniem przywołuje na myśl ballady Archive. Wprowadzeni w stan transu, lekko otumanieni nagle słyszymy mocniejsze riffy, wchodzi perkusja i całość rozlewa się w iście postrockowy finał.

Potem jest Way Out. Bardzo ciekawa, melodyjna linia gitary miesza się z dobrze brzmiącym wokalem, przechodzi w niepokojącą fortepianową solówkę i wybucha ścianą dźwięku, której nie powstydziliby się Tides From Nebula.

I taki jest właściwie cały The Ploy. Z jednej strony melancholijny, idealny na jesienne wieczory, z drugiej – pełen pasji i chęci improwizacji, oddający się z radością muzycznej potrzebie chwili. Choć... jest jeden wyjątek. Nazywa się Trip. I, w moim przekonaniu, dowodzi jak ogromny potencjał drzemie w The Ploy. To prawdziwy, melodyjny, popowy w dobrym tego słowa znaczeniu potencjalny killer list przebojów. Chwytliwa linia wokalu, wyważona, ale konkretna perkusja i zgrabnie dopięte tło sprawiają, że łatwo się od tego numeru uzależnić.

Nie mogę jeszcze nie napisać o Kids, z dwóch powodów. Po pierwsze, niespieszna, lekko zakurzona partia na trąbce Andrzeja Zujewicza. Po drugie – tutaj najlepiej słychać wokal Iwo Borkowicza. A jest on godny uwagi w każdym utworze. Ten facet ma niewątpliwy talent i z pewnością jeszcze o nim usłyszymy. Najlepiej przy okazji premiery longplaya The Ploy. [jaszko]

Strona zespołu: www.myspace.com/theploypl

Zdjęcie z sesji dla balcony.tv.

1 komentarz:

 1. poprawka: nie balcony.tv tylko BalconyTV Poznań (balconytv.com) :) dzięki
  pozdrowienia

  btw bardzo trafnie zauważone walory zespołu. życzę też im sukcesów

  Marcin
  BalconyTV Poznań

  OdpowiedzUsuń

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni