2 września 2010

Futuristen: Ciemna strona Marsa (wyd. własne, 2010)


Twórczość Futuristen jest jak mokry sen polonistki.

Pojawiają się na WAFP! po raz drugi, by udowodnić, że mają się dobrze, pracują, rozwijają się. My zaś jak Maks, Karol i Moryc stojący w hali pełnej furkoczących maszyn z zadowoleniem obserwujemy postępy. Dwie nowe piosenki utwierdzają w przekonaniu, że z tych chłopaków będzie jeszcze pociecha.

But w butonierce kontynuuje wątek literacki, zapoczątkowany na opisywanym już demie. Słowa klucze, romantyczność, szkiełko i oko, walka, maszyny, elektryczność zgrabnie oplecione nawiązaniem do wiersza Bruna Jasieńskiego. Muzycznie dużo rytmicznie podanej elektroniki, parę fajnych efektów i finałowa taneczna orgia. Numer tytułowy brzmi trochę jak ostatnia płyta CKOD – jeszcze większy nacisk położono w nim na rytm i pulsację basu, w refrenie nieźle smagają brudne gitary, a całość bardzo przebojowa. Tekst nieco bardziej uniwersalny, ale też żonglujący znanymi motywami, tym razem z bajek. Chcemy ratować świat/ Chcemy księżniczki z bajki – można by te słowa uznać za manifest poszukującej życiowego celu młodzieży, która ma już wszystko i nie wie, co ze sobą począć.

Muszę przyznać, że nieźle się bawię przy muzyce Futuristen. Chyba już dojrzeli do longpleja – jak sądzicie? [m]

Strona zespołu: http://www.myspace.com/futuristen

Singiel do pobrania z naszego działu download.

Przeczytaj też Obserwator: Futuristen

1 komentarz:

  1. Mnie bardziej przekonywało pierwsze demo. Tutaj trochę za dużo elektroniki, a za mało klasycznego rockowego instrumentarium. Na demie mieliśmy więcej gitary, a co za tym idzie więcej rockowego klimatu.

    OdpowiedzUsuń

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni