17 maja 2011

Rebeka: Fail SP (Brennnessel, 2011)


A właśnie, że się udało!

Jeśli chodzi o tzw. alternatywną muzykę taneczną, to ostatnie dwa lata bez wątpienia należały do tria Kamp! Teraz, kiedy panowie zajęci są majstrowaniem przy debiutanckim albumie, pojawia się duet, który ma szansę porządzić w roku 2011. Za nazwą Rebeka stoi przede wszystkim Iwona Skwarek – dziewczyna o niesamowitym głosie, na co dzień wokalistka Hellow Dog (oczekiwanie na płytę również trochę się przedłuża). W 2010 r. Iwona poznała Bartosza Szczęsnego, producenta muzyki klubowej, którego EP-ka Beyond Midnight została zauważona (przez nas również, choć nie daliśmy temu widocznego wyrazu – tak bywa) i pozytywnie oceniona przez wielu recenzentów. Połączywszy swoje umiejętności tworzą drugą siłę "densową" naszego kraju, po wspomnianym Kamp!

Debiutancki singiel Rebeki dobitnie pokazuje, że mamy do czynienia z prawdziwymi mistrzami parkietu. Fail od pierwszych taktów targa za uszy brudnym elektronicznym groovem i wprawia w stan delikatnej euforii czarnym, pulsującym soulową energią głosem Iwony, która w okolicy drugiej minuty deklasuje wszystkie polskie wokalistki (może to stwierdzenie trochę na wyrost, ale trudno się oprzeć entuzjazmowi). Do tego dochodzi ciekawy smaczek wokalny kojarzący się ze stylem The Knife czy Fever Ray. Z drugim indeksem znajdujemy na singlu remiks piosenki Roksana. Utrzymany w estetyce disco lat 80. kawałek wyrywa z fotela i rzuca do tańca bez żadnej taryfy ulgowej. Po prostu musisz się ruszyć!

Tylko dwie piosenki, ale apetyt wywołują ogromny. Fajnie, że obok bezkompromisowej elektroniki nasza scena oferuje coraz więcej muzyki tanecznej na dobrym poziomie. Przy takiej muzyce bawić się to żaden wstyd! [m]

Strona zespołu: http://www.myspace.com/rebekaskwarek

Singiel do pobrania ze strony labelu Brennnessel.

3 komentarze:

 1. a dla mnie Rebeka jest na pierwszym miejscu.
  A potem długo nic
  marjan es

  OdpowiedzUsuń
 2. rebeka polskim doktorem house

  OdpowiedzUsuń
 3. Rebeka przywróciła mi wiarę w polską scenę alternatywną i możliwości rodzimych artystów. Bravo Rebeka!

  OdpowiedzUsuń

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni