10 września 2012

Anthony Chorale: The Eternal Now (wyd. własne, 2012)


Jeśli na ostatniej płycie Tres.b najbardziej lubiliście dwie piosenki śpiewane przez Oliviera Heima, mam dla was dobrą wiadomość. Jest tego więcej.

Olivier, pod pseudonimem Anthony Chorale, wydał niedawno solowy album z piosenkami napisanymi w latach 2007-2011 pomiędzy Holandią a Luksemburgiem. W nagraniu tego skromnego dorobku pomogła mu wiolonczelistka Karolina Rec i realizator Michał Kupicz.

Gitara akustyczna, posępny akompaniament wiolonczeli i przeciągłe zawodzenie Oliviera – gdy tak na to spojrzeć, brzmi nieciekawie, ale poczekajcie chwilę. Te skromne piosenki mają w sobie coś niezwykłego. Wciągają w jakiś nierealny baśniowy świat. Tęskne What, Who i nieco bardziej pogodne In Her Eyes Met występują w roli przygrywki do dwóch przepięknych, najlepszych na płycie kompozycji. From The Nativity Time. Mówcie co chcecie, może to nazbyt Yorke’owski sposób śpiewania, ale – cholera! – jak czujnie Olivier wyłuskał tę fantastyczną, niczym z najpiękniejszego snu, melodię! Jeden z najbardziej zjawiskowych refrenów tego roku. On A Tidal Breach wcale nie ustępuje koleżance urodą. Nastrój podniosłej kolędy buduje wznoszący się coraz wyżej i wyżej głos wokalisty i urzekająca partia wiolonczeli. Het is prachtig! 

Właściwie dlaczego wyróżniać specjalnie tylko te dwie piosenki? Przecież tytułowa, The Eternal Now, jak również kolejna, skromna, na gitarę i głos, Winter’s Bed, są równie cudowne. To jest tak: zaczynasz tego słuchać i myślisz „eee, kolejny jęczący smutas, nudne”. A potem słuchasz i słuchasz, i nie możesz się oderwać. It’s a kind of magic. [m]
 

Strona artysty: Facebook

4 komentarze:

 1. Nikt mi nie wmówi, że to już nie jest jesień. Ta płyta jest przecież jesienna, a przy tym naprawdę wciągająca i ładna. Szkoda tylko, że okładka trochę nijaka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejny jęczący smutas, nie mogę się oderwać. Genialna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. super!!!
  ciekawe czy szykuje cos nowego

  OdpowiedzUsuń

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni