25 września 2012

Bumtralala: Krówki są z marca (Karoryfer Lecolds, 2012)


Podczas gdy wiele polskich zespołów, określających się mianem folkowych, poszukuje inspiracji na zachodzie, istnieją też takie, którym dobrze się siedzi w naszej tradycji. Obarczone piętnem ludowości potrafią z niej wydobyć całe pokłady pysznych melodii i bezpretensjonalnego humoru.

Brumtralala zgodnie z nazwą i wszystkim, co go otacza, jest zespołem niepoważnym. Można by nawet powiedzieć, że dziecinnym. Główną oś ich debiutanckiej płyty o rozczulającym tytule stanowią bajki i „opowieści dziwnej treści”. Grzeczne dzieci usłyszą historię Calineczki i latającego słonia, niegrzeczne budzącą grozę opowieść o mrocznych jeźdźcach porywających chłopców. A rodzice uśmieją się z jakże prawdziwego tekstu o tym, jak wszystkie te fikcyjne postacie potrafią się ze sobą pomieszać w głowie (Rumcajs kica, Hanka hula/ Z Drzewcem droczy się Drakula/ Calineczka tyje w oku/ Smok wygina się w amoku/ Kot pogubił w tańcu buty/ Janko skradł Antkowi dłuto/ Jaś prowadzi w las Małgosię/ A ja nie mogę spać). Wszystko to napisane pomysłowym, pełnym zabawnych, nagiętych do granic leksykalnej wytrzymałości neologizmów językiem: Wchodzi słoń w nieboskłon/ Kręci trąbą na okrągłąbie/ Niebieski Zombie mgieł/ Wzleć w przestworze/ Heliostworze. Do tego zaśpiewane z bezbłędną dykcją, bez cepeliowego „łojczenia” i udawania ludowej gwary.

Muzyka to z jednej strony pełna tradycja (cały arsenał ludowych instrumentów: fujarki, flety, akordeon, mandola), z drugiej nowoczesne do niej podejście. To że przez większą część utworu słyszymy typową dla „ludowszczyzny” rytmikę, wcale nie oznacza, że w jego końcówce nie możemy zatańczyć do szalonego akustycznego disco (roztańczony finał Słonia, klaskane, niemal MGMT-owe zakończenie Krówki). Jest trochę Bałkanów (Calineczka), tanga (Dziewczynka z warkoczykami), a nawet post rocka (narastająca podniosła melodia w Skałach). Są szalone solówki na flecie (Kotek), poleczkowe galopady (Maryjana) i klimaty jak z Komedy (trąbka w Pankroku).

Bez poczucia żenady, obciachu, zakłopotania. To płyta tak wesoła i szalona, że słuchając jej będziecie mieli nieznośny, wkurzający ponuraków uśmiech od ucha do ucha. Przez cały dzień. [m]

Calineczka:Strona zespołu: http://www.facebook.com/pages/Bumtralala/240024852729147
Płyta do pobrania ze strony: http://www.karoryfer.com/wydawnictwa/6,krowki-sa-z-marca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni