10 kwietnia 2015

Hurtownia: Cold, Dog Whistle, Hulba, Łotry


Zaczynamy z przytupem, kończymy w krypcie.

Cold: White Lines (Antena Krzyku, 2014/2015)


Potężna rozpierducha dla wielbicieli niegłupiego hc punka. W skład Cold wchodzą muzycy m.in. Extra Lungs (jeszcze o nich usłyszycie), Government Flu, So Slow czy Czerń, a to gwarancja jakości.

To muzyka spod znaku no mercy. Piosenki są szybkie, krótkie i walą bez ogródek piąchą między oczy. Krzykliwy wokal, masywne riffy, ale też całkiem wyrafinowanie poprowadzone kompozycje. Fajne zwłaszcza wtedy, gdy słychać, że w zespole są dwaj gitarzyści.

Rewelacyjne The Addict z tym nieznośnie chwytliwym motywem drugiej gitary, wściekle agresywne The Night Before, ultraszybkie Down, siekące kanciastymi riffami Hunger czy White Lines, to tylko wybrane fragmenty tego krótkiego, pełnego pasji i furii materiału. Co ciekawe, słucha się go na tyle dobrze, że śmiało mogę polecić White Lines nie tylko ortodoksyjnym fanom gatunku.
Dog Whistle: Dog Whistle (wyd. własne, 2015)


Duet dziewczęcy. Gitara, bas, komunijny syntezator Casio i dwa nieułożone głosy. Do tego kuchenny stół i Natalia Fiedorczuk do pomocy. Co z tego wyszło? Ano całkiem przyjemny gitarowy pop z kilkoma intrygującymi tropami.

Album zaczyna tradycyjna piosenka perska (!) Mastom Mastom w lołfajowej estetyce, która na tle mnóstwa wykonań dostępnych w internecie wypada całkiem świeżo. Egzotyczny język brzmi trochę jak bułgarski albo macedoński – a to przecież zupełnie inny krąg kulturowy. Potem jest już znacznie bardziej zwyczajnie. Po angielsku, z odniesieniami do riot grrrl rocka, czasem w jego łagodniejszej, balladowej formule (Neon Lights), czasem tej bardziej energetycznej, z przesterami na gitarach (świetne singlowe Chase, Girlfriend). Są też słyszalne inspiracje słodkim lollipop rockiem z lat 60. i tu już dziewczyny wypadają mniej porywająco (banalne I'm So In Love With You).

Płyta została wydana w postaci materiałowej torby (!), kubka (!!) oraz zupełnie zwyczajnego krążka CD – dla nudnych tradycjonalistów.Strona zespołu: https://www.facebook.com/wearedogwhistle


Hulba: 3:30 EP (wyd. własne, 2015)


Co robicie o 3:30 w nocy? Zwykle pewnie śpicie. A taki artysta nie - on obmyśla, on tworzy. I potem są tego efekty.

Hulba to pseudonim Mateusza Hulboja, który jest mózgiem i sprawcą tego elektro-akustycznego projektu. W sumie projekt jak projekt – takich produkcji powstało już wiele i wiele powstanie. Fakt, że za tym stoi całkiem pokaźna grupa muzyków obsługujących takie instrumenty, jak skrzypce, kontrabas czy trąbka. No i jest jeszcze wokal, za który odpowiada Basia Pospieszalska.

To właśnie dwie zaśpiewane przez nią piosenki są powodem, dla którego warto na tę EP-kę rzucić uchem. Leniwa, jazzująca 3:31 w finale wybucha emocjonalnym hałasem, a wieńczy ją długa, przeciągnięta do granic wytrzymałości partia skrzypiec. 3:36 jest jeszcze lepsza. Deklamowany tekst autorstwa ojca Mateusza, Jarosława, robi piorunujące wrażenie. Do tego miarowo nabijany, monotonny rytm i minorowy nastrój powolnych akordów gitary potęgują wrażenie niepokoju i sennej mary. Świetny kawałek.

Niestety, pozostałe kompozycje to już typowa instrumentalna elektronika: 3:40 nawiązująca do minimal techno i schizofreniczne katowanie syntezatora w 3:48 – mnie to nie rusza. Jeśli Hulba rozwinie się w kierunku form piosenkowych, chętnie znowu posłucham.

Jako ciekawostkę warto dodać, że płyta została wydana w postaci pendrive'a zatopionego w plastiku wydrukowanym przez drukarkę 3d. Dla geeków na prezent jak znalazł.Strona artysty: https://www.facebook.com/hulbamusicŁotry: Flood EP (wyd. własne, 2015)


Nick Cave z czasów gdy nagrywał naprawdę mroczne i krwawe piosenki. Gotycki rock, grobowe głosy. Brudna przesterowana gitara, niepokojące, podbite elektroniką tła. Ciary jak jasna cholera.

Zwłaszcza gdy rozbrzmiewa tytułowy kawałek Flood. Jak to jest zaśpiewane, o rany. Jak z krypty jakiejś. Chcę takich piosenek więcej. A takie Soft Knees to już nieco inne klimaty: mnóstwo szumów, nojsów, połamany rytm, trans i dużo kwasu. I nosowy wokal, taki a la Pere Ubu. W sumie też mi pasuje, choć za dużo tu chaosu w porównaniu z ascetycznym Flood. Na szczęście Settlers przynosi ukojenie na zimnej płycie grobowca. Coś się spod tej ciężkiej płyty wydobywa, ale ledwo słychać.

Miła odmiana po nadmiarze radosnego popu ostatnimi czasy.Strona zespołu: https://www.facebook.com/lotry

Polecał [m]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni