20 kwietnia 2015

Ukryte Zalety Systemu: Ukryte Zalety Systemu (Antena Krzyku, 2015)


Piorunująca dawka cold wave i wszystkiego co najlepsze w polskim punku lat 90. Bez poczucia obcowania z obiektem muzealnym.

Wrocławskie trio przywołuje wspomniane tradycje, ale oprawia je we współczesne inspiracje (twórczo wykorzystana elektronika) i aktualne teksty. Płyta ma świetne podziemno-przebojowe brzmienie i porywa zarówno nośnymi refrenami, jak i niebanalnymi kompozycjami, zręcznie manewrującymi między oldskulowymi wpływami a dzisiejszym postpunkowym graniem dla inteligentów w okularach.

Początek to prawdziwy dynamit. Rewelacyjny Memorystyk (motoryczny bas i ciekawie wpleciony klawisz), hipnotyzujący niczym najlepsze kawałki Siekiery Czas wypłaty, rozjazgotany, dysonansowy Obcy, gdzie zespół nie boi się plam klawiszy, a nawet kiczowatego efektu klaskania rodem z dyskoteki – a wszystko to nadziane na agresywne sprzężenia wzmacniaczy.

Równie dobrze jest i dalej. Wściekle rytmiczna Planeta map, clashowa Twoja ulica już niedługo, mathcore'owa, nawiązująca do brzmienia Dischord Records Samotność ankietera, dancepunkowa Inwokacja do nienawiści, równie taneczne, choć niepozbawione dysonansów Ukryte zalety systemu. I dotarliśmy do końca.

Jak to w przypadku porządnych punkowych płyt, tak i tu są wykrzyczane i deklamowane teksty po polsku. Dobre, aktualne, dosadne, ale pozbawione niepotrzebnej wulgarności (choć „mięso” się zdarza, nie jest nadużywane). Wszystkie twoje zdjęcia poszły się jebać/ Mam żal bo zgubiłem mój memory stick/ I tak się nie dało więcej tu przegrać/ Patrzę na w lustrze kopie i to już nie jesteś ty (Memorystyk). Płynie czas i krew/ Piasek parzy skórę/ Morze paruje/ A niebo jest puste/ Maniakalnie mierzymy temperaturę (Obcy). UZS niedostrzegalnie przechodzą od jednostki do ogółu, ostrą kreską rysując obraz dzisiejszego, zagubionego, społeczeństwa. Dymią opony na placach/ Noc na planecie małp/ Coraz szerszy margines/ Coraz mniej czytelny plan/ Projekt jest finansowany ze środków planety (Planeta map). Pamięć jest przenośna/ Więc wszędzie jest pamięć/ O przyszłość zawalczą niemiecki technologie z chińskimi cenami/ Ukryte zalety systemu/ Narcyzm małych różnic/ Kto tu jest czarny/ A kto tu jest biały/ Wrzucamy monetę/ Rzucamy monetą/ A nie kamieniami (Ukryte zalety systemu). Świetny obraz pokolenia, które nie wie, czy bardziej opłaca mu się protestować, czy raczej po prostu kupować.

Triumfalny powrót punka w najlepszym stylu – posłuchać koniecznie! [m]Strona zespołu: https://www.facebook.com/UkryteZaletySystemu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni