12 stycznia 2017

Duży Jack: Uczucia (Lado ABC, 2016)


Duży jack to rodzaj wtyczki służącej do połączeń analogowych w sprzęcie muzycznym i urządzeniach do odtwarzania muzyki. My, słuchacze, najczęściej korzystamy z usług małego jacka, muzycy wybierają tego większego. Duży może więcej!

Zespół został założony w 2011 roku na potrzeby koncertu z coverami Starych Singers, w skład którego wchodzą Paweł Górski (Xenony) na gitarze barytonowej, Tomasz Dubiel na perkusji, gitarzysta Piotrek Bukowski (Xenony, Hokei) oraz Łukasz Jędrzejczak (T’ien Lai, Alameda 5) na wokalu. Debiutancki album nie ma wiele wspólnego z żartobliwym i ekwilibrystycznym charakterem muzyki Starych Singers. To rzecz, na szczęście, w większości potraktowana poważnie, bez idiotycznego mrugania okiem do słuchacza (choć jeden z tytułów zdaje się temu przeczyć – chodzi oczywiście o Twoja stara is the new black). A przy tym dość rozległa stylistycznie. Kompozycje cechuje rozmach i zręczna żonglerka stylistyką – utrzymaną głównie w nurcie agresywnego post core’a.

Powala już drugi na trackliście utwór, My Favourite Color Is Blood. Monumentalne, metaliczne brzmienie, mnóstwo pogłosów, nie tylko na wokalu, ale też partiach gitar, w tym obłąkańczym solo na slide guitar, wreszcie złowieszcze wejście klawisza. Całość przypomina klimatem nagrania Trail Of Dead z okresu Madonny i Source Tags & Codes. To dla mnie jeden z najlepszych utworów 2016 roku w kategorii rock. Dalej jest równie dobrze. Duży Jack nawiązuje do kolejnych mistrzów: NoMeansNo (punkowy Celujący), Shellac (wściekły, rytmiczny core w Magnum), a nawet do nurtu riot grrrl czy zespołów ze stajni Dischordu (zaśpiewany przez Candelarię Saenz Valiente z Pictorial Candi i Gosię Penkallę z Enchanted Hunters Secretly Straight). Zespół nie daje odetchnąć ani przez chwilę, mordując szybkim tempem i przesterowanym krzykiem w ekstremalnym Twoja stara is the new black i hard core’owym, surowym, ale i pełnym zaskakujących melodyjnych zagrywek Nike.

Charakterystyczne brzmienie gitary barytonowej, biegłość zaprawionych w bojach muzyków, którzy zapragnęli się wyszaleć i spora doza dobrych inspiracji czynią z Uczuć (cóż za przekorny, delikatny tytuł) jedną z najważniejszych gitarowych płyt minionego roku. [m]Strona zespołu: https://www.facebook.com/duzyjack

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni