19 października 2013

Pojedynek: Baasch kontra Rubber Dots


Pojedynek na keyboardy. Co będzie górą: mroczne dark electro czy radosna potańcówka?

Baasch: Simple Dark Romantic Songs EP (Sensefloor)


Baasch, jak to się mówi, ma momenty. Takie Animals, Jezu, ależ ten kawałek żre! Ma to potworną moc, moc ciemności. Niski wokal w stylu Jona Crosby'ego z Vast (ktoś to zna oprócz mnie?), morderczy rytm i ten krystaliczny motyw przewodni. Ech, gdyby wszystko, co wychodzi spod palców Baascha miało taką jakość, byłbym jego najbardziej zagorzałym fanem.

Ale tak nie jest. Na EP-ce jeszcze So Loud, kojarzące się ze śpiewanym Grabkiem, ma zbliżoną siłę oddziaływania. Make Up i Don't Burst It wydają mi sie już przekombinowane i męczące w odbiorze.

Niemniej jednak warto śledzić poczytania tego artysty. W końcu zbliża się czas jesiennej deprechy, a dark romantic songs pasują do niego jak ulał.
 
Strona artysty: https://www.facebook.com/baaschmusic


Rubber Dots: ...- - EP (2waves Music)


Duet Ania Iwanek - Stefan Głowacki serwuje dawkę wykonanej z polotem klubowej elektroniki. Jest tanecznie, ale i z dużym potencjałem do remiksów jeszcze bardziej podkreślających rytm. Czekamy zatem na wysyp przeróbek!

Kropki ostentacyjnie dają do zrozumienia, że nie interesuje ich wyłącznie prosta dyskotekowa młócka. Nowe piosenki mają połamany rytm, szafują elektronicznym brudem, który czyszczą zjawiskowym refrenem (Butter Knife), atakują potężnym brzmieniem bębnów i zaskakują dziwnie wykręconym wokalem (Peanut's Pot inspirowany chyba twórczością The Knife?), czasem puszczają oko do fanów ośmiobitowych dźwięków z zabytkowych komputerów (Roe Eyes).

Nie mam nic przeciwko pełnowymiarowej płycie w takim stylu. Jest forma!
 
Strona zespołu: https://www.facebook.com/rubber.dots

Werdykt:

Rubber Dots górą. Duet potrafi perfekcyjnie wykorzystać swoje atuty: świetną wokalistkę i stosującego urozmaicone środki ekspresji autora muzyki. Baasch jeszcze szuka swojej tożsamości - słychać, że ma pomysły, ale nie wszystkie budzą jednakowy entuzjazm. [m]

3 komentarze:

  1. tylko, że Baascha wydaje Sensefloor, nie 2waves... > http://www.sensefloor.net/

    OdpowiedzUsuń
  2. Rubber Dots - co za odlot!!

    OdpowiedzUsuń

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni