2 października 2015

Klisza: Kiedy chcesz EP (wyd. własne, 2015)


Kelner, ta zupa jest całkiem zimna.

Piotr Skodowski aka Skodo, nie od dziś znany jest czytelnikom WAFP. Był już u nas w 2009 i 2011 roku ze swoimi solowymi EP-kami. Niedawno wypuścił do sieci EP-kę sygnowaną nazwą Klisza, zespołu, w którym obok niego są też basista i perkusista. Chciałbym powiedzieć, że ta płytka otwiera nowy rozdział w karierze utalentowanego songwritera, ale niestety – Kiedy chcesz to lodowata zupa, której nikomu nie chciało się nawet odgrzać, by zachować pozory świeżości.

A s(z)koda, bo Skodo miał pomysł na siebie, jego piosenki zarówno pod względem muzycznym, jak i tekstowym miały w sobie to coś, przyciągały uwagę, wpadały w ucho, chciało się je nucić - niewydumane, ale plastyczne teksty traktowały o sprawach życiowych z dużą dozą humoru i ironii. I to się zasadniczo nie zmieniło. To znaczy, mam taką nadzieję, ponieważ trio Klisza (doceniam autoironiczną nazwę, choć Cliché brzmiałoby jeszcze lepiej) nie proponuje słuchaczowi niczego nowego. To wszystko stare lub nawet bardzo stare piosenki, sprzed 4-6 lat. Do tego zagrane i nagrane w zupełnie niedzisiejszy sposób. Nie żeby mi to jakoś bardzo przeszkadzało, ale mimo wszystko świat poszedł trochę naprzód.

Czy to znaczy, że Kiedy chcesz jest słabą płytą? Wręcz przeciwnie! Piosenki Skodo nie straciły nic ze swojego uroku, nawet mimo bardziej rockowych aranżacji niż te pierwotne. Na szczęście zespół gra oszczędnie, brak tu zbędnych popisów (trochę więcej dzieje się tylko w Ktokolwiek widział), muzycy koncentrują się na rytmie i melodii. Skodo pozostaje charyzmatycznym wokalistą, który swoje opowieści podaje z wyraźnym, ale nie błazeńskim, przymrużeniem oka.

Ci z was, którzy po raz pierwszy zetkną się z twórczością Skodowskiego, unikną efektu deja vu i pewnie będą mieli większą frajdę ze słuchania EP-ki Kliszy od tych, którzy słyszeli oryginały parę lat temu. Ja jednak życzyłbym sobie usłyszeć jakiś nowy materiał. Dacie radę w tej dekadzie, panowie? [m]Strona zespołu: https://www.facebook.com/kliszarulezz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni