2 stycznia 2014

Foamy Skies: Six Black Swans / Chaos Reflections EP (wyd. własne, 2013)


Wydany na wiosnę ubiegłego roku singiel Gaya zwiastował znaczące zmiany w stylu warszawskiego kwartetu. Dwusinglowa EP-ka potwierdza, że zespół wkroczył na właściwą ścieżkę.

Six Black Swans to przyciężkawy dancer, do którego trzeba przywyknąć. Manieryczny, „brytolski” wokal i duże nasycenie elektroniką ospałego rytmu wymaga kilku podejść, by odkryć pokłady przebojowości tkwiące w tym nagraniu. Jest w nim parę odważnych w przypadku tego zespołu patentów, ale i nieodparta melodyjność refrenu, dającego całości niezłego kopa. Po czwartym przesłuchaniu byłem wreszcie kupiony i zaczynałem sobie odtwarzać melodie w najmniej oczekiwanych momentach (w kolejce do kasy, czemu nie?).

Drugi „singiel”, Chaos Reflections, operuje już bardziej oczywistymi, rzekłbym, że tańszymi, chwytami, ale to tylko sprawia, że łatwiej zaakceptować całość nowego materiału po trudniejszym wstępie. Tu wszystko jest jasne od samego początku – ma być tanecznie, z chwytliwym motywem przewodnim pobrzękującym jak natrętna mucha. I jest. Za samoświadomość zespołu kolejny plus. The Butterfly Fossil to już ciemniejsze klubowe klimaty. Elektronika dominuje, basy łaskoczą skrywaną mocą, a dzwonki, klawiszowe ornamenty i cierpiący wokal tworzą całkiem udaną całość.

Alternatywna wersja Chaos Reflections potwierdza dobrą formę Foamy Skies i budzi nadzieję na kolejne udane produkcje. [m]
 
Strona zespołu: https://www.facebook.com/foamyskies

2 komentarze:

  1. kocham Mata i Andżeja

    OdpowiedzUsuń
  2. wow, na poczatku pominelam ostatnia piosenke, ale na szczescie wrocilam do niej. ta alt. version jest na prawde popisem tego zespolu - niesamowity remix gitary, fajnie obrobione wokale. gratuluje wyczucia klimatu i brzmienia!

    OdpowiedzUsuń

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni