1 sierpnia 2012

[The Best Of Polish Alternative] Houk: Soul Ammunition (S.P. Records, 1992)


Pomnik polskiego rocka.

W 1991 szaleliśmy za Smells Like Teen Spirit – ta piosenka była dosłownie wszędzie! Polską odpowiedzią na fenomen Nirvany (wiem, powiecie, że to naciągane) była młoda grupa Houk, dowodzona przez Dariusza Malejonka. Jeszcze o szaleniu: Amerykanie mieli Cobaina, my Roberta Sadowskiego. Posłuchajcie tego brutalnego riffu z Soul Ammunition I. Dżizas, nawet dziś to jest potęga. Przy okazji mały pomniczek dla świętej pamięci „Sadka” (zmarł w 2005 r. na zawał serca) – z której strony nie spojrzeć, był to genialny gitarzysta. Olśniewająca technika szła w parze z emocjonalnością, żywiołowością i pomysłowością. Na drugiej płycie Houku rozwinął się jeszcze bardziej, a prawdziwa eksplozja talentu nastąpiła w zespole Kobong.

Wracając do Soul Ammunition. Płyta nagrana na żywo w cztery dni w studiu Roberta Brylewskiego. Założenie proste: rozpierdolić ten kapitalistyczny, pozbawiony moralności świat! Naiwnie (takie są też teksty Malejonka – idealistyczne, w swej natrętnej nawracającej manierze irytujące, do tego napisane nieudolną szkolną angielszczyzną), ale who cares – dziś ta płyta brzmi bajecznie! Ciężar basu Tadeusza Kaczorowskiego, precyzja bębnienia „Fali” Falkowskiego, szalone garażowe jazdy Sadowskiego, no i natchniony, „ubrudzony” przesterem wokal Malejonka. Do tego okazjonalne zagrywki harmonijki ustnej i saksofonu oraz damskie wokale, poszerzały obraz zespołu, zdolnego nagrać nie tylko jazgot, ale i świetne, chwytliwe piosenki.

Są tu rzeczy prawdziwie wielkie. Soul Stealers, który powinien być w kanonie polskiej muzyki rockowej, niesione potwornie ciężkim basem Waitin’ 4U, szaleńcze (Whata) Confusion, obie części Soul Ammunition. I jeszcze Heaven z porażającym przejściem w trzeciej minucie, przebojowe Dancin’ With Reality (w obu ogromną rolę odgrywają wokale „Dollores” Dzienkiewicz), ozdobiony cudownymi partiami saksofonu Stevena Ellery’ego Time Over.

Płyta zestarzała się świetnie. A właściwie nie zestarzała się wcale. Jej przekaz jest wciąż aktualny, a muzyka ma taką moc, że niewiele dzisiejszych produkcji może jej podskoczyć. [m]

Dancin’ With Reality:Strona zespołu: http://www.houk.kdm.pl

4 komentarze:

 1. zniszczyć kapitalistyczny świat? skoro to lewaki to z rezerwą podejdę do ich muzyki

  OdpowiedzUsuń
 2. nikt nie mówi o lewactwie. wręcz przeciwnie, płyta jest o Jezusie i miłości do ludzi ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na tej zasadzie należałoby podejść z rezerwą do pearl jam, neila younga, rage against the machine- pytanie czy ich "lewactwo" umniejsza dorobkowi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z rezerwą podchodzę do ciebie trollu...

   Usuń

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni