25 lutego 2010

To już pewne - Off Festival przenosi się do Katowic


Stało się to, o czym spekulowano już od dawna - Off Festival żegna się z Mysłowicami. Tegoroczna edycja odbędzie się w Katowicach, w kompleksie rekreacyjnym pomiędzy Doliną Trzech Stawów a lotniskiem Muchowiec. O przenosinach zaważyła nieodpowiedzialność lokalnych kacyków.


Już w ubiegłym roku były problemy. Istniała realna groźba przeniesienia festiwalu do innego miasta, mówiono nawet o Wrocławiu. Jednak w ostatniej chwili władze Mysłowic doszły do porozumienia z organizatorami i Słupna znowu rozbrzmiała świetną muzyką.

Tym razem się to nie udało. Znający temat wiedzą doskonale, że w mysłowickim ratuszu od lat dzieje się bardzo źle. Miasto na tym traci, czego dowodem jest migracja jednego z najlepszych festiwali w tym kraju do sąsiednich Katowic. Czy mysłowiccy politykierzy naprawdę nie rozumieją, że dzięki Offowi Mysłowice przestały być anonimowym zapyziałym miasteczkiem gdzieś na Śląsku? Najwyraźniej ważniejsze są walki o stołki i racje. Smutne, ale grunt, że festiwal nadal istnieje, zmienia się tylko adres.

O przepychankach z władzami i swoim żalu do lokalnych polityków pisze dziś Artur Rojek w oświadczeniu opublikowanym na stronie festiwalu. Podziwiam go, że wytrzymał tak długo. Jednak nie dało się tego ciągnąć w nieskończoność i cóż - coś się kończy, coś się zaczyna. Off w Katowicach może być większą imprezą. Może bez tego uroku, bez tej atmosfery małego miasta raz w roku przeżywającego najazd freaków z całej Polski i Europy. Szkoda, że jubileusz pięciolecia imprezy będziemy świętować w innym miejscu. Ale będziemy go świętować hucznie!

Bo zapowiada się naprawdę dobrze. Już wiemy, że na Offa przyjadą giganci z The Fall. Że będą miały dwa spektakularne polskie powroty (Lenny Valentino i Something Like Elvis). I pewnie Mister Artur Rojek jeszcze nie raz nas zaskoczy kolejnymi potwierdzonymi artystami.

Do zobaczenia w Katowicach! [m]

3 komentarze:

 1. Szkoda, bo OFF kojarzy się z Mysłowicami, a dodatkowo właśnie miasto zyskało przez niego rozgłos. Ale cóż poradzić. Jeśli miały być z tego jakieś nieprzyjemności, to lepiej się stało, jak się stało.

  OdpowiedzUsuń
 2. Co tam. PAVEMENT NA OPENERZE :D

  OdpowiedzUsuń
 3. O pzenosinach usłyszałem wczoraj w Trójce, i przyznam że można się było tego spodziewać. Moim zdaniem istotne są emocje a nie miejsce.
  czekam z niecierpliwością na zapowiedzi kolejnych artystów.

  OdpowiedzUsuń

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni