27 października 2012

Ikebana: Ikebana EP (wyd. własne, 2012)


Meteoryt z jasnego nieba.

Zespół ponoć znany w Białymstoku. Ponoć kiedyś nazywał się Samorządowcy i grał awangardowego punk rocka. Ponoć, bo żadnych sprawdzonych informacji doszukać się nie sposób. Zespół nie ma swojej strony, o zgrozo, nie istnieje nawet na „fejsie”. To się nazywa underground naszych czasów.* Na szczęście do ściągnięcia jest ich pierwsza EP-ka z czterema (a właściwie pięcioma, ale cztery to lepsza liczba) utworami. Powalającymi!

Pierwsze wrażenie po usłyszeniu otwierającego miniwydawnictwo Tuxedo: kombinują. Męczą bułę. Potem dopiero zażarło, dopiero po usłyszeniu kolejnych nagrań zrozumiałem, że tak ma być. Połamany nujazzowy rytm, przetworzone partie gitary, kosmiczny, wibrujący klawisz, niepokojące buczenie basu w końcówce. Z każdego dźwięku bije ogromna klasa, maestria muzyków i samoświadomość. A przecież dalej jest jeszcze lepiej!

Yoko Bono – jeszcze bardziej pokręcony kompozycyjnie, pełen żartobliwych ośmiobitowych efektów (przypomina się Paristetris). I jeszcze ten wokal, jakby nagrany w kompresji 96 kb/s na starą dyskietkę. Uderzenia skoncentrowanego zgiełku, całe to porąbaństwo rytmiczne. Jednak moim numerem jeden jest Be Like Water. Postpunkowy ogień, killingjoke’owa potęga basowo-gitarowej ściany dźwięku, precyzja przejść i absolutnie mistrzowski wokal – dobra, przyznaję się do doznawania przy tym numerze. Jestem na kolanach, nie podnoście mnie. „Czwórkę” wieńczy inna wersja Tuxedo (winter take) – niby jest to ten sam utwór, a jednak brzmi zupełnie inaczej. Mroczne klawiszowe tło, precyzyjnie podawany rytm i zagrywki gitary – kojarzą się z Cigarette Smoke Phantom SLE. I znowu niesamowicie podany głos wokalisty – przetworzony przez elektronikę, wywołujący ciarki.

Jako bonus zespół dorzucił nagranie Moja siostra, cover zespołu Samorządowcy. Ostry, punkowo-nowofalowy. Ale bez startu do oryginalnej twórczości Ikebany.

EP-ka Ikebany pojawiła się znikąd i sponiewierała mnie straszliwie. Mój typ na debiut drugiego półrocza. [m]
 

Strona zespołu: http://www.facebook.com/ikebanagra

*Patrz - komentarz.

6 komentarzy:

 1. Zespół nie nazywał się Samorządowcy, tylko skowerował utwór tegoż składu. Poza tym jest facebook Ikebany http://www.facebook.com/piotr.polak.144#!/ikebanagra
  No i oczywiście zgadza się, że grają świeżo. Polecam

  OdpowiedzUsuń
 2. ikebana się cieszy :) pozdrawiamy!

  OdpowiedzUsuń
 3. samorządowców można za to posłuchać na majspejśie:
  http://www.myspace.com/samorzadowcy

  polecamy gorąco!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo bardzo fajne "znikąd"! Jak widać opłaca się szukać na "peryferjach" fajnych dźwięków.

  OdpowiedzUsuń

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni