23 grudnia 2012

Babadag: Babadag (Lado ABC, 2012)


Bajki, mity, rytuały.

Otwierający płytę Badabag utwór Long, Long od razu skojarzył mi się z Lady Bug debiutującej w tym roku grupy Enchanted Hunters. Pomorskie trio zgrabnie połączyło folkowe melodie z piosenkowym minimalizmem. Obrazowo mówiąc, nie opuścili swojego lasu. Co innego Badabag, oni zapraszają nas na znacznie odleglejszą wyprawę, niemal na koniec świata. Ale też mamy do czynienia z doświadczonymi podróżnikami.

Ola Bilińska śpiewała już w kilku składach, m.in. w Płynach, skąd pochodzi także druga podpora – początkowo – duetu, Szymon Tarkowski. Z czasem skład uzupełnili Hubert Zemler i Maciej Cieślak, a więc muzycy z najwyższej półki. Taka grupa ludzi musiała stworzyć dzieło co najmniej frapujące.

Babadag wyłania się z mroku. Głucho dudniący bęben, dzwonki, bas i coś, co brzmi jak róg myśliwski wzywający na polowanie. I delikatny, czysty głos Oli Bilińskiej (Long, Long). Muzyka Badabag jest ładna, ale bez przymilnej cukierkowatości. W następnym nagraniu idą na całość, łącząc szamański rytm z ludowym zaśpiewem (tym razem po polsku) i ostrym elektrycznym riffem Cieślaka (Futro). Potem zabierają nas za ocean, by opowiedzieć kolejną historię, tym razem niesioną przez przaśną melodykę banjo zestawioną z bajkowymi dzwonkami (Water O’Wide). Wycieczki i pożyczki nie kończą się na muzyce country (Bare Feet, Dirt Road) - w kolejnych piosenkach pojawia się choćby charakterystyczne dla calypso brzmienie steel drum, dalekie jednak od radosnej twórczości muzyków z Karaibów (Clay). Czasem Badabag krąży wokół wyciszonej zachodniej ballady (Feather), czasem puści oko do słuchacza grając kawałek wyrafinowanego jazzu (końcówka Moon), kiedy indziej zapuści się w mistyczną medytację szumu ((Not) Taller Than Trees). Najpiękniej jednak wypada, gdy z prostej kołysanki buduje pełen napięcia i determinacji finał (O Mother, O Father).

Dobry był to rok dla wszelkiej maści poszukiwaczy inspiracji spod znaku „folk”. Cieszy, że coraz więcej artystów korzysta z różnorodnych wpływów coraz bardziej świadomie, tworząc nową jakość. Jak Badabag chociażby. [m]
 
Strona zespołu: http://www.facebook.com/Babadaggadabab

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni