27 grudnia 2012

Brzoska i Gawroński: Nunatak (Ars Cameralis, 2012)


Długogrający debiut elektropoetów z Katowic z nawiązką spełnia oczekiwania rozbudzone wydaną w wakacje EP-ką Nigdzie indziej.

Zespół dowodzony przez śpiewającego poetę Wojciecha Brzoskę i obsługującego elektronikę Dominika Gawrońskiego nie popełnił tego samego błędu co łódzki Już Nie Żyjesz, który na promującej pełnowymiarowy album EP-ce zamieścił najlepsze wybrane z niego numery. Katowiczanie nie wystrzelali się przed czasem, na płycie znajdziemy jeszcze kilka równie ekscytujących co Zostaliśmy na lodzie i Nigdzie indziej fragmentów.

Najbardziej chwytliwe z nieznanych wcześniej piosenek znajdują się pod indeksami 6 i 7. Czarna niespodzianka to dowód na to, że „poezja deklamowana” może się sprawdzać także na dyskotekowym parkiecie (przebojowy beat, sympatycznie uzupełniający się wokaliści Joanna Małanka i Brzoska). Z kolei Queen Of The Night (nazwa czarnej odmiany tulipanów) poraża gwałtownością agresywnych, wypełnionych gitarowym zgiełkiem refrenów, jaskrawo kontrastujących z cichymi zwrotkami. Na najciekawszy utwór płyty wyrasta Tesco jest wszędzie z zimnym syntetycznym podkładem i odważnym, obrazoburczym wręcz tekstem (Dzisiaj ulepili większego i ładniejszego Boga niż do tej pory/ Tuż obok Tesco (...) Wszyscy pewni są tylko jednego: skoro Tesco jest wszędzie/ I Bóg jest). To nie jedyna prowokacja Gawrońskiego. Co powiecie na taki tekst: „Chodź, idziemy do piachu” – mówi matka do swojego synka. Jednak zestawiając go z tytułem (Po grabki), otrzymujemy przykład czarnego humoru, którego na albumie jest sporo (Listopad to miesiąc, w którym na groby spadają liście/ Zmarłym robi się cieplej/ A żywym chłodniej). Pojawiają się też utwory o mniejszym ciężarze gatunkowym, jak choćby Plecak.

Nunatak jako Ogród koncentracyjny na miarę naszych czasów? Niektórzy już widzą BiG w roli następców Świetlików. Czas pokaże, czy i temu oczekiwaniu sprostają. [m]

Ciekawostka: zespół przygotował też anglojęzyczną wersję Nigdzie indziej. Czyżby szykowało się eksportowe wydanie albumu?

 

Strona zespołu: http://www.facebook.com/brzoskaigawronski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni