18 grudnia 2012

CNC: False Awakening EP (DRAW Records, 2012)


Znudziło im się powtarzanie w kółko tych samych motywów, więc zaczęli grać piosenki.

CNC ewoluuje. Z duetu uwikłanego w otumaniające miazmaty shoegaze’owej mgły do tria (uzupełnionego przez Michała Stambulskiego z Microexpressions) skupionego na tworzeniu zwartych dreampopowych kompozycji. Okazuje się, że można. Można porzucić złe pomysły, zapomnieć o „artystycznych” pretensjach i skoncentrować się na tym, co naprawdę istotne. Borys Dejnarowicz zawsze miał rękę do dobrych melodii, ale w pewnym momencie uznał, że melodie to za mało i zaczął tworzyć wokół nich pseudofilozofię. Chwała Panu, ten etap mamy już za sobą.

Otwierający mini album False Awakening to jedna z najbardziej udanych rzeczy, jaka wyszła spod ręki „Dejny”. Ta lejaca się leniwość, baśniowość podkreślana przez krążący pomiędzy głośnikami rwany riff, wejście miękko wytłumionych bębnów w refrenie – to wszystko płynie jak po oceanie z waty. Hearsay cofa nas w czasy świetności 4AD – charakterystyczne brzęczącze brzmienie spogłosowanej gitary i postpunkowa praca basu jako żywo przypominają klasyczne albumy z okresu triumfu dream popu. W Vertigo głośniej odzywa się Piotr Maciejewski, a CNC obierają kurs na ten odcinek mapy, na którym widnieją rysunki fal i podwodnych skał. Na szczęście nie ma mowy o powrocie do przygnębiającego stylu Drivealone czy ponurego ciężaru tych kompozycji na No Mood, za które odpowiadał właśnie Maciejewski. Istanbul z kolei wykorzystuje wokalne możliwości Stambulskiego, którego maniera staje się powoli rozpoznawalna. Finał nie przynosi już większych emocji. Where I Please, za sprawą nieco innej, bardziej konkretnej, popowej produkcji, odstaje na minus od swoich poprzedniczek. To taki utwór, który z czystym sumieniem można usunąć z uszu, gdy wchodzimy już do domu i trzeba wyłączyć player.

Nie umniejszając wartości tego wydawnictwa, muszę się przyznać, że bardziej mnie ciekawi, co aktualnie dzieje się w macierzystych formacjach członków projektu CNC. I czy są w stanie przyćmić nadchodzący pełnowymiarowy debiut Crab Invasion. [m]
 

Strona zespołu: http://www.facebook.com/cncpl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni