21 grudnia 2013

Forge Of Clouds: Ordinary Death (wyd. własne, 2013)


Przyszli z chmur po raz drugi.

Debiutowali w 2011 roku znakomitym, gęstym, wielowarstwowym i surowym albumem zatytułowanym po prostu Forge Of Clouds. Potem wszelkie słuchy o nich zaginęły, koncertowali rzadko albo wcale. Żadne nowe informacje się nie pojawiały aż do jesieni 2013 roku, kiedy ogłoszono, że będzie druga płyta. I choć obecnie w zespole znajduje się trzech jeźdźców apokalipsy, w tym tylko dwóch z pierwotnego składu, najnowszy album jest równie udany. Trzeba jednak dodać, że zupełnie inny.

Na pewno jest dojrzalszy brzmieniowo, pełniejszy i bardziej atmosferyczny, jednocześnie jednak zrezygnowano z wyróżniającej debiut toporności i wspomnianej surowości, tego poczucia chaosu, które często najmocniej zachwyca i przyciąga. Ten album po prostu brzmi tak jak mogłaby brzmieć kolejna płyta Rosetty, Morne czy nawet Times Of Grace. Targani sprzecznymi emocjami i wciąż zadając sobie pytanie, jak to jest w ogóle możliwe, zaczynamy rozumieć, że dostaliśmy jedną z najciekawszych, obok najnowszego Obscure Sphinx, polskich płyt tego roku w gatunku szeroko pojętego post metalu i sludge.

Na debiucie przyciągały uwagę znakomita okładka i gęste brzmienie, na drugiej zachwyca coś innego. Atmosfera, która sprawia, że każdy pojedynczy dźwięk wynurza się jakby z głębin i oplata bezbronnego słuchacza. Po troszkę niepotrzebnym, nijakim, niemal trzyminutowym wstępie zatytułowanym po prostu Ordinary Death, płynnie przechodzimy do świetnego, pochodowego, rozwijającego się Concupiscence. Równie kapitalny i niepokojący jest numer czwarty, Mahakala, który swoim dusznym nastrojem i powolnym tempem przypomina opary dymu wypluwane przez kominy wielkiej fabryki. Bardzo udany jest także kawałek Cliche, w całości instrumentalny, rozbudowany i w pewnym sensie będący dość swobodną doomową wariacją muzyczną. Równie interesujący jest wieńczący płytę Wrong Number, złożony w znacznej mierze z drone’owych pojedynczych dźwięków, niepokojących uderzeń po talerzach, niczym z impresjonistycznego filmu pełnego krzywizn i cieni. Dopiero na koniec całość eksploduje w gęstym, ciężkim finale.

Ordinary Death to bardzo dobry album, który długo nie pozwoli o sobie zapomnieć, nawet jeśli podobnych dźwięków słyszało się już w życiu wiele. [lupus]


Strona zespołu: https://www.facebook.com/pages/Forge-of-Clouds/167529873272170?id=167529873272170&sk=info

1 komentarz:

Najczęściej czytane w ciągu ostatnich 30 dni